PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kościelisko

Wiadomości

Odszedł za Niebieską Grań potomek Sabały

Piątek, 2 grudnia 2016 r.
Autor: Adam Kitkowski

Odszedł za Niebieską Grań potomek SabałyKilka dni temu odszedł za Niebieską Grań Józef Krzeptowski-Jasinek (miał (85 lat), praprawnuk słynnego Sabały. Tak jak Henryk Sienkiewicz przeniósł Jana Krzeptowskiego-Sabałę do literatury pięknej, tak potomek Sabały przenosił na karty kolejnych tomów cyklu „Genealogia Rodów Podhala” zacne postaci górali tatrzańskich. Oprócz tego pisywał o różnych sprawach Skalnej Ziemi. Dzielnie wspomagała go w tych opisach małżonka, Maria. Józef Krzeptowski urodził się w 1931 roku w Kościelisku. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczał do Liceum Księży Misjonarzy w Krakowie. Następnie podjął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i otrzymał tytuł inżyniera budownictwa lądowego. Po latach studiował również na Akademii Rolniczej w Krakowie.


W latach 1955-1985 pracował na stanowiskach kierowniczych, m. in w: Kieleckim Przedsiębiorstwie Robót Mostowych w Kielcach, Krakowskim Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych w Krakowie, Rejonie Dróg Publicznych w Wadowicach. Wykonał około 400 projektów dróg i mostów.

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku był nauczycielem przedmiotów zawodowych w Technikum Budowlanym w Zakopanem.
Od młodości udzielał się  społecznie i politycznie, należał, m. in. do: Rady Rewolucyjnej w Kościelisku (1956r.), NSZZ „Solidarność” w Krakowie (od 1980r.), Związku Podhalan w Północnej Ameryce - koło Biały Dunajec oraz koło Wierchy (członek honorowy).

Józef Krzeptowski był stypendystą ministra kultury RP (1984r.), Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (1986r.) oraz słowackiego ministra kultury. Za swoją wieloletnią działalność na niwie kultury otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, odznakę „Zasłużony działacz kultury”, złotą odznakę Związku Podhalan w Północnej Ameryce.

Jego pasją przez całe życie była literatura, szczególnie regionu Podhala i Tatr oraz zagadnienia osadnictwa na Podtatrzu. Był autorem kilku publikacji książkowych i autorem około 200 artykułów, np.: Zakopane. Czterysta lat dziejów, autor rozdziału dotyczącego genealogii rodu Gąsieniców (Kraków 1991), oraz wspólnie z żoną: Niedoszły Juhas (Kościelisko 1991), Podhalanie w Chicago (Warszawa 1990), Genealogia Rodu Gąsieniców w Zakopanem (Kraków 1997), Genealogia Rodów Sołtysich na Podhalu (Kościelisko 1998), Genealogia Rodu Bachledów w Zakopanem (Kościelisko 2000), Genealogia Rodów Zakopiańskich i Olczyskich T.I i II (Zakopane 2006).

Cześć Jego Pamięci. Requiescat in pace.

P.S. Miałem przyjemność wielokrotnie prowadzić z Nim pogawędki o literaturze regionalnej na posiadach w Zakopanem i zachowam Go z wdzięcznością w mojej pamięci.

Adam Kitkowski (na podst. Słownika Biograficznego „Podhalanie”,t.1)

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    45 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.