PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Zaproszenia

„Pędzlem malowane, dłutem ryzowane”

Piątek, 26 kwietnia 2013 r.
Autor: AKS

„Pędzlem malowane, dłutem ryzowane”Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza na wystawę stolarstwa artystycznego i snycerki oraz malarstwa na szkle i drewnie autorstwa Józefa i Marii Bukowskich. Otwarcie wystawy i wernisaż odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko przy ul. Nędzy-Kubińca 76 (obok poczty).


Wystawa czynna do 14 czerwca, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 – 16.30.

Zapraszamy!


 

Maria Bukowska – obrazy na szkle, malowane  skrzynie góralskie oraz drobne wyroby rękodzielnicze.

Maria Bukowska swoją  przygodę z malarstwem na szkle rozpoczęła już wiele lat temu, kiedy jako kilkuletnie dziecko zaczęła uczęszczać na zajęcia do Młodzieżowego Domu Kultury „ Jutrzenka „ w Zakopanem. Tam właśnie poznała tajniki malarstwa na szkle. Przez wiele kolejnych lat pod okiem tamtejszych nauczycieli rozwijała swoją pasję uczestnicząc w wielu konkursach i wystawach.

Wychowana przez rodziców w kulturze góralskiej od małego uczyła się panujących tu zwyczajów. Przyglądając się pracom rzeźbiarskim taty wykształciła w sobie wrażliwość na tutejszy detal, zdobnictwo i ornamentykę, którą obecnie często stosuje, szczególnie w malarstwie meblowym.

W roku 2000 rozpoczęła naukę w OSSP (Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych) im. A. Kenara w Zakopanem. Gdzie zetknęła się również z innymi dziedzinami sztuki. Jednak miłość do malarstwa na szkle był najsilniejsza i przetrwała do dzisiaj. Drugą dziedziną sztuki, którą się pasjonuje to malarstwo meblowe. Maluje głównie skrzynie góralskie, kufry meble oraz przedmioty codziennego użytku.

Na wystawie prezentuje odnowiony kufer góralski wymalowany w motywy kwiatowe, oraz skrzynie z motywami ludowymi – charakterystycznymi dla zdobnictwa podhalańskiego.

Tworzenie obrazów na szkle polega na malowaniu na wewnętrznej powierzchni szyby, stosując odwrotny cykl malowania, bez dalszych i bliższych planów. Postacie najczęściej umieszczano frontalnie, a w rogach duże ornamenty roślinne. Współczesna technika malowania nie uległa zmianie, wprowadzono jednak cieniowanie i łamanie barw. Rozszerzyła się również tematyka, obok postaci Świętych pojawiły się sceny rodzajowe życia wsi, ilustracje legend i zwyczajów.

Maria Bukowska wytworzyła swoją technikę malarstwa na szkle. W pracach łączy dwie dziedziny sztuki – malarstwo i grafikę.

Tematyka poruszana w jej pracach jest związana z Podhalem i żyjącymi tutaj ludźmi. Postacie i sceny przedstawiane na obrazach mają na celu dokumentować i upamiętniać dawne zwyczaje tradycję i kulturę góralską.

Kilkakrotnie uczestniczyła w wystawach Twórców Ludowych m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej – na Karnawale góralskim, w Zakopanem – na Jesieni Tatrzańskiej.  W 2012 roku wystawiała swoje prace w klubie „PLAMA” w Nowym Targu.

W 2010 roku ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki na Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu.

Obecnie pracuje jako grafik komputerowy, projektując kartki okolicznościowe oraz zaproszenia ślubne.


Józef Bukowski już w wieku 15 lat rozpoczyna swoją przygodę ze stolarstwem regionalnym, snycerstwem. Uczęszczając do szkoły w zawodzie stolarz praktykę odbywa w Spółdzielni „Świt” pod okiem swojego ojca, który właśnie w tej spółdzielni zatrudniony był w charakterze mistrza stolarskiego. To właśnie ojciec jest jego pierwszym nauczycielem i to on pokazuje mu jak fachowo posługiwać się  narzędziami stolarskimi, dłutami rzeźbiarskimi.  

Wychowanie w rodzinie góralskiej, gdzie od pokoleń kultywuje się tradycje regionalne miało znaczny wpływ na jego wrażliwość na podhalański detal, zdobnictwo i ornamentykę.

Pierwsze jego samodzielne prace powstają w wieku 17 lat. W  Usługowo-Wytwórczej Spółdzielni Pracy pracuje do sierpnia 1988 roku. W tym samym roku 1-go września rozpoczyna pracę w zakopiańskiej  „Budowlance” jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu. W szkole pracuje na warsztatach jako mistrz stolarstwa. To właśnie tutaj styka się z doświadczonymi fachowcami takimi jak: Władysław Gąsienica Brzega, Bolesław Karpiel Bułecka, Jerzy Malicki,  którzy w jakimś stopniu wpłynęli na dalszą jego twórczość. Na warsztatach w Budowlance pod jego okiem powstają regionalne meble wzorowane na stylu zakopiańskim. Dwukrotnie reprezentuje budowlankę w Tatrzańskich Majówkach pod  Gubałówką. W 2008 roku z dwójką uczniów reprezentuje region małopolski biorąc udział  w Targach Edukacyjnych w Lyon we Francji. W zakopiańskiej budowlance z krótkimi przerwami pracuje 19 lat do końca 2008 roku szkolnego. Po dwóch latach powraca do szkoły, gdzie do tej pory  prowadzi zajęcia unijne - pozalekcyjne w formie warsztatowej – tradycyjne snycerstwo. Na tych zajęciach powstają drobne wyroby snycerskie (deseczki, tacki, korytka, skrzyneczki itp.) zdobione tradycyjnymi wzorami podhalańskimi. W ramach tych zajęć w  marcu tego roku z kilkoma uczniami bierze udział w Targach Edukacyjnych w Krakowie.

Ponadto  kilkakrotnie uczestniczył w wystawach Twórców Ludowych m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej.  W 1997 roku został  zaproszony przez p. Marka  Szalę do współpracy przy budowie ołtarza papieskiego pod Wielką Krokwią (rzeźbił między innymi obydwa fotele papieskie, słupki balustrad, elementy więźby dachowej).

Obecnie ma swój warsztat stolarsko - snycerski, w którym wykonuje przeróżne prace m.in. kołyski, saneczki, łóżka, łóżeczka, stoły, krzesła, zydle, ławy, skrzynie, sąsieki, ramki do obrazów, karnisze itp. 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XIVSpinka góralska XIVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.