PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Madonny i nie tylko...

Poniedziałek, 28 grudnia 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

Madonny i nie tylko...Wystawa fotografii Jerzego Z. Kosiuczenko stanowi fragment kolekcji zdjęć obejmującej rzeźbę średniowieczną w Europie. Zbiór powstał w latach 2010 – 2015r podczas podróży po krajach Europy, w ramach kontynuacji wcześniejszego projektu z lat 1995 – 2010, którego rezultatem była wystawa „Śladami Madonn nie tylko Pięknych".


Rzeźba Romańska i Gotycka w Europie od X do XVI wieku. Fotografie Jerzego Z. Kosiuczenko.

Wystawa fotografii Jerzego Z. Kosiuczenko stanowi fragment kolekcji zdjęć obejmującej rzeźbę średniowieczną w Europie. Zbiór powstał w latach 2010 – 2015r podczas podróży po krajach Europy, w ramach kontynuacji wcześniejszego  projektu z lat 1995 – 2010r, którego rezultatem była wystawa „Śladami Madonn nie tylko Pięknych".

Większość zdjęć  prezentowanych na obecnej wystawie dotyczy rzeźb Madonn i nie tylko Madonn, powstałych w okresie od X  do XVI wieku   fotografowanych w muzeach, galeriach i kościołach Austrii (Tyrol - kościoły pielgrzymkowe), Francji, Niemiec (Płn. Niemcy, Bawaria), Polski i Włoch.
Jerzy Z. Kosiuczenko fotografuje zarówno aparatem cyfrowym jak i analogowym oszczędnie stosując komputerowe opracowanie plików.

Jego pasją  jest dokumentowanie folkloru Podhala ale także fotografowanie rzeźb z okresu europejskiego Średniowiecza.

Autor jest wykładowcą fizyki na Politechnice Warszawskiej.


Wystawa fotografii Jerzego Z. Kosiuczenko MADONNY I NIE TYLKO…Rzeźba Romańska i Gotycka w Europie stanowi fragment kolekcji zdjęć obejmującej rzeźbę średniowieczną w Europie. Obecny zbiór powstał w latach 2010 – 2015, podczas podróży po krajach Europy. Wystawa w Kościelisku jest kontynuacją wcześniejszego projektu, z lat 1995 – 2010, którego rezultatem była wystawa  ŚLADAMI MADONN NIE TYLKO PIĘKNYCH.

Większość zdjęć  prezentowanych na obecnej wystawie, przedstawia rzeźby Madonn, powstałych w okresie od 1000 do 1500 roku, fotografowanych w muzeach, galeriach i kościołach Austrii (Tyrol - kościoły pielgrzymkowe), Francji, Niemiec (płn. Niemcy, Bawaria), Polski, Portugalii i Włoch.

Zdjęcia powstawały w wielu renomowanych muzeach, galeriach zamkowych, muzeach diecezjalnych, kościołach parafialnych i pielgrzymkowych oraz  klasztorach, starych kaplicach i kaplicach królewskich (Norymberga, Akwizgran) oraz w miejscach kultu jak na przykład Altötting (Bawarska Częstochowa). Fotografie powstały m.in. w takich muzeach jak Muzeum Luwru i Muzeum Cluny w Paryżu, najbogatsze w zbiory Muzeum Sztuki Sakralnej w Akwizgranie: Suermondt –Ludwig-Muzeum, Narodowe Muzeum  Bawarskie w Monachium, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Muzeum Diecezjalne w Freising koło Monachium. Bogaty zbiór fotografii rzeźb Madonn powstał na Szlaku Kościołów Romańskich w Kolonii. Obiekty były fotografowane najczęściej przy użyciu statywu. Jerzy Z. Kosiuczenko fotografuje zarówno aparatem cyfrowym jak i analogowym oszczędnie stosując komputerowe opracowanie plików.
Pasją autora wystawy jest dokumentowanie, przy użyciu aparatu fotograficznego folkloru Podhala, ludzi gór i muzyki a także fotografowanie rzeźb z okresu europejskiego Średniowiecza.

Obecna wystawa jest trzecią z kolei dotyczącą archeologii wizerunku Madonn w postaci rzeźby. Pierwsza wystawa nosiła nazwę MADONNY NIE TYLKO PIĘKNE, następna ŚLADAMI MADONN  a obecna nosi tytuł MADONNY I NIE TYLKO…, na obecnej wystawie  znajduje się fotografia jednego z najstarszych  wizerunków twarzy Chrystusa na złotym krucyfiksie św. Gerona z 975 roku, w katedrze w Kolonii.

Na wystawie znajduje się też fotografia jednej z pierwszych rzeźb maryjnych na ziemiach polskich zwaną Matką Bożą z Ołoboku.
Autor fotografuje zarówno aparatem cyfrowym jak i analogowym oszczędnie przy tym stosując komputerowe opracowanie plików.
Jerzy Kosiuczenko jest absolwentem Politechniki Warszawskiej i wykładowcą fizyki dla studentów. Tematem jego pracy doktorskiej  była elektrofotografia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Spinka góralska XIIISpinka góralska XIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.