PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Zaproszenia

Koncert Muzyków podhalańskich GRAMY

Czwartek, 21 lipca 2016 r.
Autor: Agnieszka Bednarz

Koncert Muzyków podhalańskich GRAMYGminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko serdecznie zaprasza miłośników folkloru na koncert, który odbędzie się 21 lipca o godz. 19.00 na scenie plenerowej na Chotarzu w Kościelisku. Gwiazdą wieczoru będą artyści biorący udział w Projekcie GRAMY.


Wystąpią:
• Harmony Trejo, zespół, którego niepowtarzalne brzmienie wywodzi się z fascynacji muzyką etno i jazzem
• Gwiazdą wieczoru będą artyści biorący udział w Projekcie GRAMY. Muzycy podhalańscy w repertuarze tradycyjnym i folkowym, który odniósł sukces na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i został okrzyknięty hitem tego wydarzenia. Artyści cieszyli się również niezwykłą popularnością na Festiwalu EtnoPort w Poznaniu, gdzie wystąpili w czerwcu w Centrum Kultury Zamek. Muzycy porywają publiczność piękną muzyką i energią, którą czerpią z tradycyjnych melodii i aranżowanych utworów.

Folk zapanuje na scenie w Kościelisku, nie może Państwa tam zabraknąć. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny!


HARMONY TREJO
Harmony Trejo jest to zespół, którego niepowtarzalne brzmienie wywodzi się z fascynacji muzyką etno i jazzem oraz z unikatowej syntezy tych dwóch pozornie odmiennych 'muzycznych światów'. W skład zespołu wchodzi akordeon, gitara i kontrabas - zatem niespotykany zestaw, który przykuwa uwagę specyficznym brzmieniem daleko różniącym się od tradycyjnych brzmień zespołów jazzowych czy folkowych. W swoim repertuarze trio zamieszcza oryginalne aranżacje utworów znanych oraz własne kompozycje. Wszystko utrzymane jest w charakterystycznym dla Harmony Trejo stylu, którego istoty można  doszukiwać się w tym co muzyków łączy - wykształcenie jazzowe oraz w tym co ich różni - pochodzenie. Albowiem zespół tworzy zakopiańczyk, góral i wrocławianin –Jakub Hubicki, Maciej Cisło i Bartek Hojnacki.


GRAMY. Muzycy podhalańscy w repertuarze tradycyjnym i folkowym
Ideą koncertu jest prezentacja młodego pokolenia podhalańskich muzyków, których łączy zamiłowanie do muzyki etnicznej. Podhale to region niezwykle bogaty w instrumentalistów, pasjonatów zarówno rdzennej muzyki góralskiej, jak i szeroko rozumianej muzyki łuku Karpat. Obserwujemy dynamiczny rozwój muzyki folkowej, ale dostrzegamy także zagrożenia wynikające z komercjalizacji muzyki tradycyjnej oraz zatracania się rdzennej podstawy, jaką jest repertuar podhalańskich nut. Podczas koncertu muzycy zagrają melodie z Podhala, Spisza, Słowacji, Węgier, Rumunii, muzykę cygańską i bałkańską; czardasze, walce, polki jak również aranżacje muzyczne i improwizacje na tematy muzyki ludowej. To niezwykle bogaty i zróżnicowany repertuar, zwracający równocześnie uwagę na przenikanie się muzyki tradycyjnej i różnych stylistycznie odmian muzyki sięgającej do ludowego źródła. Jednym z nich jest muzyka Podhala, regionu, gdzie tradycje muzyczne są ciągle żywe i pielęgnowane przez kolejne pokolenia muzyków, co dokumentuje także proponowany koncert. Inicjatorem projektu jest Jakub Gąsienica- Giewont, koordynatorami Agnieszka Gąsienica- Giewont, Krzysztof Czech.

Artyści biorący udział w projekcie:
Szymon Chyc- Magdzin - skrzypce
Krzysztof Czech- skrzypce
Paweł Czech- skrzypce
Andrzej Polak- skrzypce
Paweł Medes- altówka
Jan Trebunia- Tutka- altówka
Paweł Trebunia- Tutka- altówka
Robert Czech- cymbały, cajon
Szczepan Gąsienica- Mracielnik- cymbały
Józef Dorula- akordeon
Stanisław Galica- Kasecka- akordeon
Maciej Rybka- akordeon
Jakub Gąsienica- Giewont- kontrabas
Paweł Szaflarski- kontrabas
Bartłomiej Wysocki- kontrabas

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.