PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kraków

Kultura

„Odrowązianie” z góralskimi podłazami w Krakowie

Czwartek, 19 stycznia 2012 r.
Autor: Krystyna Witek

„Odrowązianie” z góralskimi podłazami w Krakowie12 stycznia zespół góralski „Odrowązianie” z Odrowąża działający przy oddziale Związku Podhalan w Odrowążu pod kierownictwem instruktorów: Krystyny Witek i Daniela Mateja zaprezentował w hotelu Europejskim w Krakowie widowisko „Góralskie podłazy” związane ze zwyczajami Bożego Narodzenia.


Akcja dzieje się w św. Szczepana - wtedy dopuszczone były śpiewy i tańce. Przez widowisko przewija się wątek miłosny podłaźnika do jednej z córek, Jagniysi, na co początkowo gospodarze się nie godzą. W rolę gaździny, gazdy, babci, dziadka, sąsiada-gazdy z babom, córek i podłaźników oraz wszystkich postaci występujących wcieliła się odrowąska młodzież.

Widzowie zachwyceni byli spontanicznością, gwarą, śpiewem i szorstkim, góralskim humorem, który odzwierciedla starodawne podglądy i wierzenia. Aplauz wzbudził taniec w tradycyjnych filcakach, czy „amerykańskim” swetrze, wykonany w sali konferencyjnej. Była też okazja do wspólnego kolędowania wraz z widownią.

Ze względu na widzów pochodzących w całej Polski do tematu podłazów i góralskiej scenerii wprowadziła instruktor - Krystyna Witek, grająca rolę babci. „Odrowązianie” zaprezentowali tradycyjne góralskie kolędowanie, które przypadło do gustu licznej publiczności, która z pewnością zapamięta góralskie życzenia, przy okazji których zostali tradycyjnie podsuci owsem.

W Krakowie został zaprezentowany II akt Godnych Świąt, natomiast obydwa akty (I-Wigilia Bożego Narodzenia i II - dzień św. Szczepana) zostaną wystawione 4 lutego 2012r. na opłatku Związku Podhalan O/Odrowąż, na który serdecznie zapraszam.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.