PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Luty 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Kraków

Sport

Dobre wyniki młodych szachistów z Krościenka w Centrum Sportu i Kultury „Sidzina”

Wtorek, 1 lutego 2011 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

fot. Zdzisław SoliwodaCentrum Sportu i Kultury „Sidzina”, Osiedlowe Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Orzeł” i Małopolski Związek Szachowy zainaugurowały ferie dla młodych adeptów "gry królewskiej". Jest powszechnie wiadome, że szachy to intrygujące zajęcie, wspaniale wypełniające czas i rozwijające uzdolnienia matematyczne, zmniejszając ryzyko popadania w nudę, apatię, uzależnienia co najmniej od gier internetowych.


Szachy wyrabiają umiejętność i nawyk dostrzegania problemów, analizowania sytuacji, formułowania scenariuszy rozwoju i podejmowania przemyślanych działań. To pomaga później w życiu.

Obecność co najmniej dwóch graczy przy szachownicy to katalizator społecznych interakcji, przy szachach często nawiązywane są autentyczne znajomości i przyjaźnie. Tego dzisiaj dzieciom brakuje.

Zamiast narzekać na młodzież, rozkładając bezsilnie ręce, bierzmy przykład z tych, którzy dają dzieciom szansę na rozwijanie swoich zainteresowań.

Jest rzeczą normalną, że ośrodki kultury prowadzą stałe zajęcia szachowe w środowiskach gdzie jest zainteresowanie szachami. Jednak Centrum Sportu i Kultury „Sidzina”, poza stałą pracą z młodzieżą podczas zajęć koła szachowego organizuje otwarte turnieje, aby dać szansę sprawdzenia swoich postępów w konfrontacji z młodymi szachistami spoza swojej miejscowości.

W turnieju wystartowali głównie młodzi szachiści, którzy na bieżąco szkolą się w klubach sportowych lub sekcjach szachowych przy ośrodkach kultury. Na ich tle całkiem nieźle pokazali się krościeńscy amatorzy "gry królów". Warto nadmienić, że stałe zajęcia koła szachowego w Krościenku mają być dopiero reaktywowane w najbliższym czasie. Dobrze to rokuje na przyszłość.

W klasyfikacji juniorów zwyciężył faworyt Jerzy Kyć (II kategoria szachowa), który aktywnie trenuje w klubie TS "Wisła" Kraków. Drugie miejsce przypadło Sebastianowi Krzemińskiemu(II kategoria szachowa), który na sukces zasłużył sobie dzięki treningom w klubie „TOMEX” Kraków. Trzecie miejsce zdobył Zygmunt Soliwoda (IV kategoria szachowa)uczeń krościeńskiego gimnazjum.

W klasyfikacji generalnej (łącznie z seniorami) zawodnicy z Krościenka zajęli: Zygmunt Soliwoda, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku nad Dunajcem- IV miejsce, Dawid Zygar, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku nad Dunajcem- VII miejsce, Michał Soliwoda, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem- XI miejsce.

Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, kojarzenie komputerowe. O kolejności miejsc decydowała: ilość zdobytych punktów z klasyfikacją pomocniczą, średni Bucholz, pełny Bucholz, progresja, ilość zwycięstw.

Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał Sędzia FIDE Mariusz Stanaszek. Turniej miał charakter otwarty, udział był bezpłatny. Organizatorzy zapewnili poczęstunek.

Zawody umożliwiły dzieciom rozegranie wielu partii ze starszymi, doświadczonymi szachistami Małopolski. Wszyscy młodzi zawodnicy zostali tradycyjnie nagrodzeni słodyczami. Na każdego uczestnika czekały pamiątkowe kalendarze. Najlepsi otrzymali także nagrody książkowe.

Pomiędzy planowanymi przez MOK w Rabce XXVII Mistrzostwami Podhala a turniejami w Trzebini nasi krościeńscy szachiści wezmą udział w jeszcze jednym turnieju organizowanym przez Centrum Sportu i Kultury „Sidzina”. Nasi krościeńscy amatorzy "gry królewskiej" zostali tam zaproszeni na kolejny turniej w następny poniedziałek. Mamy zamiar przyjechać większą grupą.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.