PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kraków

Wiadomości

Zmarł dr Antoni Weyssenhoff. Górale pożegnali przyjaciela Bukowiny

Poniedziałek, 3 maja 2010 r.
Autor: Sylwester Pytel

fot. Krzysztof HaładynaW piętek 23 kwietnia Kraków pożegnał wielkiego człowieka. Na Cmentarzu Rakowickim żegnała Go Rodzina, władze Miasta Krakowa z prezydentem Jackiem Majchrowskim, harcerze i młodzież, dla której był postacią wyjątkową. Byli też Górale z Bukowiny Tatrzańskiej. Przyjechali przyjaciele z Rusińskiego Wierchu, z którymi znał się od dziecka, była muzyka pod wodzą Bartłomieja Koszarka – dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, z którym Zmarły przez lata współpracował. Przybyły władze Gminy Bukowiny Tatrzańskiej z wójtem Sylwestrem Pytlem i przewodniczącym rady gminy Franciszkiem Waliczkiem oraz radni.


Dr Antoni Weyssenhoff – fot. archiwumDoktor Antoni Weyssenhoff urodził się 63 lata temu w Krakowie. W 1977 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był dyrektorem Pałacu Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie (obecnie Centrum Młodzieży) i XXVII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Aktywnie działał w Związku Harcerstwa Polskiego. Był też radnym Miasta Krakowa w latach 1994-1998.
Bardzo często bywał na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej. Za propagowanie walorów Bukowiny, za utworzenie ośrodka szkoleniowo – wypoczynkowego na Rusińskim Wierchu prowadzonego przez Towarzystwo Inicjatyw Wychowawczych im. Janusza Korczaka oraz wkład w takie wydarzenia jak „Góralski Karnawał” czy „Sabałowe Bajania” we współpracy z Domem Ludowym w dniu 29 września 1995r. uchwałą Rady Gminy Bukowina Tatrzańska został Mu przyznany tytuł Honorowego Obywatela Gminy Bukowina Tatrzańska. Został też w czasie „Sabałowej Nocy” w Bukowinie Tatrzańskiej pasowany przez Zbójnicką Brać na Zbójnika. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń w tym ten specjalny Order Uśmiechu, przyznany z inicjatywy m.in. zespołu góralskiego „Mali Wierchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej przez dzieci w 2002 roku, a wręczony tradycyjnie po wypiciu z uśmiechem szklanki soku z cytryny w dniu 28 maja 2003 roku w Rabce.

Antoni Weyssenhoff zmarł 16 kwietnia 2010 roku. Górale będą Cię pamiętać.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.