PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kraków

Wiadomości

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Środa, 27 listopada 2013 r.
Autor: Agnieszka Homan - Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Wigilijne Dzieło Pomocy DzieciomRozpoczynające się w niedzielę 1 grudnia XX Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to największa ogólnopolska akcja Caritas, w której od początku z powodzeniem bierze udział Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Od lat krakowska archidiecezja plasuje się w czołówce, jeśli chodzi o ilość rozprowadzanych świec. Do naszych parafii trafiło w tym roku około 175 000 świec z logo Caritas, które - mamy nadzieję - staną na wigilijnych stołach. Ofiary za świece pomagają sfinansować ferie i kolonie dla dzieci oraz utrzymać ośrodki służące dzieciom - np. rodzinne domy dziecka czy Dom Matki i Dziecka. Akcja jest dobrze rozpoznawalna, a świece Caritas stawiane przy pustym nakryciu od lat są symbolem pomocy najsłabszym ofiarom ubóstwa. Dwudziestolecie akcji to czas podsumowania. „Cieszymy się, że przez ten czas udało się zrealizować wiele projektów pomocy dzieciom. Każda zapalona świeca zwiększa tę pomoc - mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula.


Wszystkim zaangażowanym w Wigilijne Dzieło dziękują w tym roku dzieci z Arki Noego w nagranej specjalnie na tę okazję piosence. „To dzięki Tobie miałam piękne wakacje, każdego wieczoru ciepłą kolację. To dzięki Tobie miałam nową sukienkę. Chociaż cię nie znam, to dziękuję Ci pięknie.” - śpiewają.

Tegorocznym hasłem Dzieła są słowa „Rozjaśnij dzieciom przyszłość”. Przypominają o celu akcji - zbiórce funduszy na pomoc dzieciom z ubogich rodzin. W ubiegłym roku krakowska Caritas rozprowadziła 176684 świece. Po odliczeniu kosztów produkcji i transportu dało to 366305 PLN. 189 621 PLN Caritas przeznaczyła na dofinansowanie akcji wakacyjnej dla dzieci z ubogich rodzin oraz prowadzonych placówek dla dzieci. 176 684 PLN, czyli złotówka z ofiary za każdą świecę pozostała do dyspozycji parafii, przeznaczana jest na pomoc najuboższym rodzinom. Najczęściej to obiady w szkole, paczki na Święta albo świadczenia (np. opłata za prąd). 10 groszy z ofiary za każdą świecę trafia na projekty pomocowe realizowane przez Caritas Polska poza granicami Polski. W ubiegłym roku była to pomoc żywnościowa dla głodujących dzieci w Afryce.

Od 2000 r. WDPD ma charakter ekumeniczny - z udziałem Kościoła Prawosławnego i Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

W imieniu potrzebujących dzieci gorąco dziękujemy wszystkim, którzy na wigilijnych stołach postawią świecę Caritas.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.