PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2017 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Kraków

Wiadomości

Wędrując Szlakiem Orlich Gniazd…

Sobota, 10 czerwca 2017 r.
Autor: Anita Strama

Wędrując Szlakiem Orlich Gniazd…Dwudniowa wycieczka do Krakowa i Ojcowa w dniach 17-18 maja br. stanowiła dla 46 uczniów Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum przy nowotarskim SOSW Nr 1 - bezsprzecznie punkt kulminacyjny realizowanego projektu. Poprzedzały ją miesiące z czytanymi głośno przez nauczycieli legendami i wirtualnymi obrazami miejsc, które składają się na słynny Szlak Orlich Gniazd. Były wstępem i wprowadzeniem do tej wyprawy.


Z każdym dniem uczestnicy nabierali większego apetytu, by wreszcie na własne oczy zobaczyć, dotknąć niejako tych miejsc, posmakować klimatu i atmosfery… Oczywiście wszyscy zdawali sobie sprawę, że nie są wstanie zobaczyć w ciągu 2 dni aż 17 warowni, obecnie w większości w ruinie, i że Kraków oraz Ojców muszą im wystarczyć. I chyba tak było, bo wrócili z tej wycieczki syci wrażeń, z głowami pełnymi nowych wiadomości i niezapomnianych doznań. Należy podkreślić, że i pogoda tak kapryśna  ostatnio – dopisała i wycieczka odbyła się przy pięknym wiosennym słońcu. Ale po kolei….

Najpierw był spektakl w krakowskim Teatrze Ludowym pt. „Krakowskie Abecadło”, który doskonale wprowadził uczestników w klimat i atmosferę  dawnych i obecnych miejsc królewskiego miasta Krakowa. Wartka i atrakcyjnie przedstawiona, wśród śpiewów i tanców – akcja nie pozwoliła nikomu się nudzić. A i dowiedzieć się można było sporo i o Wawelu, o… maszkaronach i krakowskich obwarzankach, o Jamie Michalika, a nawet o krakowskich kwiaciarkach i…o  gołębiach. Największą furorę wzbudził jednak Lajkonik, który przemierzał widownie, co niektórych przy tej okazji zdzielając po głowie buławą.
Potem był Ojców – przewodnik już  czekał i po pysznym obiedzie zaprowadził wycieczkowiczów na zamek w Pieskowej Skale.  Tam, podzieleni na dwie grupy mogli zwiedzać  „Mały Wawel”, jak mówi się o tym zamku -  dziedziniec i piękne komnaty, pełne  bardzo cennych przedmiotów z dawnych epok.  Starszą grupę oprowadzała po zamku sama pani kustosz, posiadająca ogromną wiedzę i umiejąca nią zainteresować zwiedzających. Słuchali ją z otwartymi - bez mała – buziami, jednocześnie z podziwem i z lekką zazdrością spoglądali na Adasia Szczepańca, który na każde pytanie z historii znał odpowiedź, że nawet Pani przewodnik była pod wielkim wrażeniem.

Kolejnym etapem wycieczki była Grota Łokietka. By do niej dotrzeć, trzeba było pokonać kilka kilometrów. Nie był to czas stracony, bo p. Grzesiu, przewodnik co rusz pokazywał ciekawe miejsca poczynając od słynnej Maczugi Herkulesa przez Igłę Deotymy, Źródełko Miłości, zamek w Ojcowie aż po Bramę Krakowską. Grota Łokietka robiła wrażenie zwłaszcza po tym, jak przewodnik uświadomił dzieciakom, że za jakiś czas ona się zawali, bo skała wapienna ulegnie sile wody, która kropla za kroplą, cały czas w niej pracuje.
Po noclegu i pysznym śniadanku w ośrodku harcerskim w Korzkwi  uczestnicy wyprawy ruszyli w stronę Krakowa, a konkretnie na Wawel, który niejako rozpoczyna Szlak Orlich Gniazd i jest najbardziej okazałym i ważnym miejscem dla historii Polski. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w zbrojowni  pt „Rycerze i damy”. Znowu w dwóch grupach słuchali z zaangażowaniem bardzo ciekawych informacji o życiu i walce rycerzy, o zwyczajach stanu rycerskiego. Poznawali elementy uzbrojenia i stroju, nazywali poszczególne części  różnych zbroi i nawet  mieli możliwość wziąć  do ręki prawdziwy miecz – musieli trzymać go oburącz, bo taki był ciężki. Trochę mniej na tych zajęciach było o damach, więc dziewczęta były nieco rozczarowane…
Po zbrojowni przyszedł czas, by zobaczyć katedrę, skąd uczestnicy udali się na wieżę, dotknęli słynnego dzwonu Zygmunta, odwiedzili w dalszej kolejności groby królewskie i innych znamienitych osób, które tworzyły naszą historię i kulturę. Z wiedzanie wawelskiego wzgórza zakończyło w smoczej Jamie i oczywiście wspólnym zdjęciem u stóp tego słynnego potwora na wałach nad Wisłą. A na koniec korzystając z okazji pobytu w Krakowie, uczniowie odwiedzili krakowskie ZOO.

Wszyscy wrócili szczęsliwie, zadowoleni, zmęczeni, ale naładowani  wspaniałymi przeżyciami dzielili się w autokarze swoimi przeżyciami. Tylko pani Justynka skrzętnie spisywała coś w notesiku. Okazało się, że były to pytania do konkursu wiedzy, bo teraz, po wycieczce przyszedł najwyższy czas na kolejny etap projektu czyli konkursy. Życzymy powodzenia i samych trafnych odpowiedzi i wystąpień.

Realizowany projekt „SZLAK ORLICH GNIAZD w historii i legendzie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu KULTURA DOSTĘPNA.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.