PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2023 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Kraków

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

KONCERT NOWOROCZNY W 44. ROCZNICĘ POWSTANIA ZESPOŁU GÓRALSKIEGO „HAMERNIK"

Sobota, 21 stycznia 2023 r.
Autor: Nowohuckie Centrum Kultury

KONCERT NOWOROCZNY W 44. ROCZNICĘ POWSTANIA ZESPOŁU GÓRALSKIEGO „HAMERNIK"Nowohuckie Centrum Kultury i Zespół Góralski ..HAMERNIK" zapraszają na KONCERT NOWOROCZNY W 44. ROCZNICĘ POWSTANIA ZESPOŁU GÓRALSKIEGO "HAMERNIK" 21 stycznia 2023 (sobota) g. 18.00, scena NCK choreografia i reżyseria: Anna i Kazimierz Lassakowie.


Program:

"Szopka Hamernicka"
"Prócki / Darcie Pierza"

Rezerwacja biletów: Biuro Organizacji Widowni NCK tel. 12 644 02 66 wew. 55 rezerwacjaranck.krakow.pl


 

Rok artystyczny Zespołu Góralskiego ”HAMERNIK” z Nowohuckiego Centrum Kultury.

Zespół Góralski „HAMERNIK” w roku artystycznym 2021/22 odbył ponad 100 prób i wykonał 30 koncertów m. inn. Kombinat Kultury, 37 rocznica „MAŁYCH HAMERNIKÓW”, Kolędy i Pastorałki, 43- rocznica naszego Zespołu oraz WOŚP w NCK. Koncertowaliśmy na 50 „Karnawale Góralskim” gdzie Zespół został wyróżniony Medalem Pamiątkowym oraz wyróżnienia w tańcu góralskim Mirosław i Weronika Lassak i udział w Konkursie tańca zbójnickiego. Na Między Kulturowym Festiwalu „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej kapela zdobyła I m, II m Zespół oraz grupa śpiewacza wyróżnienie. Na Festiwalu Folkloru Górali Polskich” w Żywcu zdobyliśmy III m.  jako ”Mistrz – Uczeń” Anna Lassak:  Emilia Bojko, Maria Krawczyk, Żak Kornelia, uczestnictwo kapeli i instrumentalisty Mirosława Lassaka, Zespół dał scenę Wesela Góralskiego. Koncertowaliśmy też na Tygodniu Kultury Beskidzkiej w Makowie Podhalańskim. Uczestniczyliśmy w „Sabałowych Bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej.  W Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem uczestniczyła grupa śpiewacza dziewcząt i instrumentalista Mirosław Lassak oraz Kapela.

Zespoły Góralskie zapraszają na zajęcia w poniedziałki i środy „MALI HAMERNICY” od 16.00 a „HAMERNIK” od 19.00.


Zespół Góralski „HAMERNIK” jest zespołem amatorskim. Powstał 19.01.1979 r. Działa w Nowohuckim Centrum Kultury. Członkami zespołu są osoby w wieku ponad 15 lat, pochodzące przeważnie z Podhala, a zamieszkałe w Krakowie oraz Krakowianie rozmiłowani w folklorze podhalańskim.

„HAMERNIK” liczy obecnie ponad trzydziestu członków. Zespół prezentuje autentyczny folklor Skalnego Podhala i przedstawia następujące programy: „Radośniki” (chrzciny), „Prucki” (darcie pierza), „Na hamernicką nutę”, „Gwiazda”, Kolędnicy”, „Szopka hamernicka”, „Wesele góralskie”, „Na hali”, „Przy watrze”, „Zielone Świątki”, „Na scyłśćiy, na zdrowiy”, „W te Godne Święta”, „Młócka” oraz programy śpiewno-taneczne zależnie od okazji.

Zespół brał udział w rozlicznych imprezach kulturalnych między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i zdobył: „Złotą Ciupagę” – 1999 i „Srebrną Ciupagę” (trzykrotnie) w latach 1985, 1989, 1993. Jest wielokrotnym laureatem: przeglądów zespołów w Krakowie, „Festiwalu Folkloru Górali Polskich” w Żywcu, Bukowinie, Poroninie oraz międzynarodowych festiwali w Turcji, Anglii, Francji, Niemczech, Jugosławii, Bułgarii, Słowacji, Czechach, Serbii, Ukrainie i na Węgrzech .

Za wybitną działalność artystyczno - społeczną Zespół „HAMERNIK” został wyróżniony:

- Złotą Odznaką za pracę społeczną dla miasta Krakowa

- Złotą Odznaką za zasługi dla Zakopanego

- Złotą Odznaką za zasługi dla Kombinatu Metalurgicznego

- Medalem Przyjaźni Polsko-Francuskiej

- Medalem Hititów (Turcja)

- Medalem Pomocnej Dłoni

- Medalem Krakowskiego Domu Kultury

- Medalem Festiwali Bristol i Shrewsbery (Anglia)

- Medalem 700-lecia Miasta Żywca

- Medalem XXX-lecia FFGP w Żywcu

- Medalem Miasta Larisa - Grecja

- Medalem im. Oskara Kolberga

- Medalem 50-lecia ZPiT „Lublin”

- Medalem Festiwalu –Vychodna – Słowacja

- Medalem 650-lecia Miasta Nowego Targu

-Medalem 85-lecia Związku Podhalan

-Medalem 40-lecia STL

-Medalem „Moja Nowa Huta”

-Medalem „Gimnazjum im Jana Pawła II w Zębie”

-Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

-Odznaką „Honoris Gratia”

-Statuetką Fundacji „MATIO”

- Statuetką 50 lat „SABAŁOWE BAJANIA”

- Medalem 100-lecia Związku Podhalan

- Medalem „50-lecia Karnawału Góralskiego”

- Medalem  „800 lat Cystersów w Mogile”

- wieloma dyplomami uznania i nagrodami

Odbył czterdzieści trzy artystyczne wojaże zagraniczne, koncertował w ponad stu miejscowościach Polski - w niektórych wielokrotnie. Dał ponad 1350 koncertów. 

W ciągu swojej działalności artystycznej Zespół „Hamernik” zdobył szerokie uznanie jurorów, zyskał szeroki krąg odbiorców, miłośników i sympatyków podhalańskiej gwary, muzyki, śpiewu, tańca, zwyczajów i obrzędów. Zespół był nagrywany w Polskim Radio i Telewizji oraz w rozgłośniach zagranicznych, w krajach, w których przebywał. „HAMERNIK” posiada też własne nagrania video i magnetofonowe. Wydał cztery taśmy: „Wesele góralskie”, „Na holi”, „Godne święta na Podhalu”, „Na hamernicką nutę” i jedną płytę CD.

Całościowo zespół prowadzą Anna i Kazimierz Lassakowie – założyciele Zespołu – Zasłużeni Działacze Kultury i dla Kultury Polskiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.