PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kraków

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Dziecięcy Zespół Góralski Mali Hamernicy – koncert jesienny 2023

Niedziela, 26 listopada 2023 r.
Autor: Maciej Stasiński

Dziecięcy Zespół Góralski Mali Hamernicy – koncert jesienny 2023Dziecięcy Zespół Góralski Mali Hamernicy – koncert jesienny 2023 koncert organizowany w 39. rocznicę powstania Zespołu. Niedziela, 26.11.2023, Scena nowohuckiego centrum kultury, godz. 16:00. W programie: „Pasenie gęsi”, koncert kapeli „Na naskom nucicke”. Scenariusz i reżyseria: Anna i Kazimierz Lassakowie. Prowadzenie: Monika Lassak i Aleksandra Kopeć.


„Pasenie gęsi” to jedno z pierwszych zajęć gospodarskich, które należały do obowiązków najmłodszych. Małe dzieci zbierały się nad górskimi rzekami i potokami pilnując swoich gęsich stadek, by nic złego im się nie stało, strzegąc je między innymi przed atakami jastrzębi i innych drapieżników. Zbierały stracone gęsie piórka, które później przeznaczane były jako wypełnienie poduszek i pierzyn. Dla umilenia sobie czasu dzieci śpiewały o gąskach i wspólnie się bawiły. Przechodzący muzykanci pytając czy potrafią tańczyć zaczynali im przygrywać i z tego spotkania zaczynały się wspólne wyliczanki, śpiewy i tańce. Wśród nich charakterystyczny, popisowy taniec chłopców – „Zbójnicki”.

„Leciały gąsecki z wysokiyj górecki,
potraciyły piórka bedom zogłówecki”

„Gąski mojye gąski, nie bedem wos miała,
bo wos młoja mama sprzedać łobiecała”

„Kiy prziydem du domu to pasem gąsecki
Mama zrobi z piórek lo mniy zogłówecki”

Koncert Kapeli „Na naskom nucicke” – muzyka, śpiew i taniec dzieci podhalańskich w odświętnym odzieniu do muzyki granej na żywo.


Dziecięcy Zespół Góralski „MALI HAMERNICY” powstał 1.09.1984 roku. Jest Zespołem amatorskim. Działa w Nowohuckim Centrum Kultury. Członkami Zespołu są dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat, w różny sposób spowinowaceni z rodami góralskimi. Zespół liczy obecnie prawie trzydzieści osób. Do tej pory dał ponad 800 koncertów, prezentując w formie autentycznej folklor Skalnego Podhala. Przedstawia następujące programy artystyczne: „Nad potokiem”, „Mali kolędnicy”, „Pasenie gęsi”, „Zabawiacka”, „Majowe kwiotecki”, „Polak Papieżem”, „Mała szopka”, Na naskom nucicke”, „Jasełka po góralsku”.

Zespół jest wielokrotnym laureatem Przeglądów Krakowskich, festiwali: w Żywcu, Bukowinie, Poroninie, Czarnym Dunajcu, Rabce, Nowym Sączu, Przemyślu i innych festiwali dziecięcych w Polsce i za granicą. Odbył trzydzieści dwa wojaże artystyczne, m. in. do Bułgarii, na Słowację, do Niemiec, do Rosji, na Węgry, do Estonii, Serbii, Grecji i do Watykanu. Jest posiadaczem „Medalu Pomocnej Dłoni”, Medalu Festiwalu „Papieża nam Polska dała”, Medalu 10-lecia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Odznaki „Honoris Gratia”, Medalu   „Moja Nowa Huta”, Medalu  „Gimnazjum im Jana Pawła II w Zębie”, statuetką 20-lecia Fundacji „MATIO”, Medalem 850 – lecia Cystersów w Mogile.

„MALI HAMERNICY” koncertują społecznie w domach opieki społecznej, domach dziecka, dla swoich rówieśników, działając w akcji „Trza mieć serce”, rozpoczęły akcję „Dla dzieci z wrodzonymi wadami serca”, który później przerodził się w WOŚP,  propagują własny apel „Folklor-Przyroda-Ekologia” powierzając dzieciom opiekę nad ogródkami i zieleńcami. Realizują „Lekcje z Folklorem”. Ponadto biorą udział w takich imprezach jak: „Dzień Matki”, „Dzień Babci i Dziadka”, „Dzień Dziecka”, „Dzieci Dzieciom”, „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” itp.

Zespół posiada nagrania w Radio i Telewizji Polskiej, w krajach w których przebywał oraz własne.

Kierownictwo Zespołu i choreografia: Anna i Kazimierz Lassakowie

Zasłużeni Działacze Kultury i dla Kultury Polskiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.