PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Listopad 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Krauszów

Wiadomości

Nowy most w Krauszowie otwarty

Wtorek, 9 listopada 2010 r.
Autor: PZD w Nowym Targu

Nowy most w Krauszowie otwartyZakończyła się budowa mostu w Krauszowie na potoku Czarny Dunajec. W poniedziałek 8 listopada, w obecności samorządowców, przedstawicieli Powiatowego Zarządu Dróg, wykonawców i mieszkańców wsi, uroczyście otwarto i poświęcono inwestycję wykonaną za 1,6 mln zł przez Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe S.A.


- Często tą trasą przejeżdżałem i widziałem perypetie wykonawcy, kiedy w tym trudnym roku przyszło to zadanie realizować. Wszyscy wiemy, że kilka razy z tego mostu musiał się ewakuować - przypomniał starosta nowotarski Krzysztof Faber.

- Otwieramy dziś drogi wybudowane w pierwszym etapie prac w
miejscowościach Ludźmierz, Krauszów, Długopole, Wróblówka i Czarny Dunajec. Drogi i mosty mają łączyć i łączą miasta i wsi Podhala. Naszym ludziom, którzy się tu osiedlili już parę wieków temu będzie się lepiej dzięki temu żyło. Dojadą bezpiecznie i spokojnie do swoich domów, do pola, do miejsca w którym pracują. Turyści, którzy odwiedzać będą piękną podhalańską ziemię z radością tu przyjeżdżać będą. Dlatego trzeba tu podziękować wszystkim dzięki którym ta inwestycja została zakończona - mówił prowadzący uroczystość Maciej Kudasik z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu.

Starosta Krzysztof Faber dziękował za inwestycję władzom Gminy Nowy Targ,
wykonawcom, radnym powiatowym, Zarządowi Powiatu, mieszkańcom wsi i
zespołowi Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu na czele z dyrektorem
Robertem Waniczkiem. - Podsumowujemy tutaj cztery lata pracy na drogach w gminie Nowy Targ. Jest to duże przedsięwzięcie. Przede wszystkim poprawia się bezpieczeństwo na drodze, bo mamy nowe nawierzchnie i nowe mosty. W tym okresie zostało ponad 60 kilometrów nowych nawierzchni, ponad sześć obiektów mostowych zostało przebudowanych. To wszystko kosztowało ponad 28 milionów. Przypomnę chociażby drogę Skrzypne-Szaflary-Ostrowsko, drogę Maruszyna-Ludźmierz-Czarny Dunajec, droga Ludźmierz-Pyzówka, droga Łopuszna-Dursztyn, Trute-Klikuszowa-Obidowa, Harklowa-Tylmanowa, Nowa Biała-Białka Tatrzańska, Krempachy-Frydman. Ten efekt jest widoczny gołym okiem, kiedy po tych drogach jeździmy - dodał starosta.

W imieniu gminy Nowy Targ za inwestycje powiatowe na drogach gminnych
dziękował wicewójt Stanisław Szeliga. - Szczególnie dziękuję staroście,
starostom za dotychczasową współpracę. Nie sposób nie wymienić tu dyrektora Roberta Waniczka. W ostatnich latach wiele inwestycji powstało na terenie naszej gminy, ale to dzięki jego dobrej woli, że widział potrzeby naszej
gminy.

Przypomnijmy, że w ramach budowy nowego mostu w Krauszowie na potoku Czarny Dunajec wykonano następujące roboty:
- Rozbiórka istniejącego ustroju nośnego,
- Remont podpór nurtowych i skrajnych,
- Oczyszczenie konstrukcji stalowej nośnej mostu,
- Montaż rusztu stalowego oraz wykonanie uciągleń,
- Deskowanie i betonowanie ustroju nośnego,
- Montaż wyposażenia (izolacja termozgrzewalna, barieroporęcze, krawężniki, kapy chodnikowe wraz z przepustami technologicznymi, nawierzchnie),
- Roboty wykończeniowe na moście oraz w obrębie (stożki, humusowanie obsianie trawą itp.).

Drugą inwestycją, którą uroczyście otwarto i poświęcono w Krauszowie była
droga powiatowa biegnąca przez Ludźmierz, Krauszów, Długopole, Wróblówkę aż do skrzyżowania z drogą wojewódzką w Czarnym Dunajcu. Dzięki pozyskanej dotacji z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. Schetynówek, przebudowano dziesięciokilometrowy odcinek tej drogi za kwotę 5,3 miliona złotych. Inwestycja rozpoczęła się wczesną wiosną tego roku, a jej wykonawcą, na zlecenie Powiatowego Zarządu Dróg, była firma Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjno-Handlowe DROGBUD. Zakres prac obejmował: roboty rozbiórkowe elementów zniszczonych, czyszczenie rowu przydrożnego, wykonanie utwardzonego pobocza - chodnika wzdłuż drogi w miejscowości Długopole, wykonanie zatoki autobusowej, remont przepustów pod drogą, wykonanie poszerzeń na łukach jezdni, wykonanie wzmocnienia nawierzchni w miejscach zniszczonych i zarysowanych, dostosowanie istniejących zjazdów do remontowanej drogi, wykonanie uzupełnienia poboczy, montaż barier energochłonnych w miejscach niebezpiecznych oraz poręczy ochronnychłańcuchowych, wykonanie oznakowania pionowego i poziomego drogi zgodnie z projektem docelowej organizacji ruchu, wykonanie remontu mostu oraz wymianę barier.

Obie zakończone inwestycje pobłogosławił i poświęcił ks. Tadeusz Juchas z
Sanktuarium Maryjnego w Ludźmierzu. W uroczystości udział wzięli m.in. poseł
Edward Siarka, starosta Krzysztof Faber i wicestarosta Maciej Jachymiak,
członkowie Zarządu Powiatu, wicewójt gminy Nowy Targ Stanisław Szeliga oraz przedstawiciele wykonawcy, projektant, nadzoru budowlanego, policji, radni i mieszkańcy Krauszowa oraz uczniowie miejscowej szkoły podstawowej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.