PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Krempachy

Kultura

Jak świętować Święto Dziadka?

Niedziela, 2 lutego 2014 r.
Autor: Krystyna Waniczek

Jak świętować Święto Dziadka?Styczeń to miesiąc szczególnej atencji wnuków dla dziadków - rok 2014 niczego w tym chlubnym zwyczaju nie zmienił. Dzieci i młodzież z liczącego 80 osób Zespołu Regionalnego „Zielony Jawor” dołożyły wszelkich starań, by sobotni wieczór na długo zapadł dziadkom w pamięci. Jak co roku, w Wiejskim Domu Kultury w Krempachach odbyło się huczne świętowanie Dnia Babci i Dziadka. Humory dopisywały, a przygotowane przez organizatorów atrakcje, spotkały się z żywym odbiorem ze strony licznie zgromadzonych Jubilatów.


Najpierw z przepiękną pantomimą pt. „Calineczka” wystąpiła najmłodsza grupa dziecięca „Mali Toniecnicy”. Urokliwy obrazek odtańczonej bez słów bajki Andersena wprawił w zdumienie wszystkich oglądających. Maluchy swoim występem dobitnie udowodniły, że nie próżnują na próbach. Program artystyczny milusińskich obejmował także: piosenkę „Zima, zima” oraz skoczny taniec „Cztery kolory”. Między jednym a drugim tańcem, najmłodsi uraczyli babcie i dziadków wiązanką wierszyków i życzeń.

Drugim punktem programu był występ średniej grupy wiekowej „Jaworinki”. Seniorzy z nostalgią obejrzeli scenkę przewracania siana, ograbywania i składania w kopki – jakby czas cofnął się o kilkadziesiąt lat. Robota - robotą, ale jak to mówią: „duch silny, ale ciało słabe” i dziewuchy nie omieszkały wykorzystać okazji do tańca. Wracający z odpustu w Dursztynie muzykanci, chcąc nie chcąc, ulegli prośbom i „piyknymu pytaniu”.
Po występie średniej grupy maluchy z dumą wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane prezenty – drewniane deseczki ozdobione motywami kwiatowymi. Dzieci chętnie korzystają z warsztatów plastycznych, organizowanych przez założycielkę zespołu, Marię Wnęk, a przygotowane przez nie prezenty były pokłosiem tych zajęć.

Następną niespodzianką dla najstarszych mieszkańców wsi był skecz w wykonaniu aktorów z grupy „Jaworinki”. Wygląda na to, że przystanek autobusowy to miejsce wymiany cennych informacji: „o cichyf dniaf z babom”, o „zozdrosnyj somsiadce, co to fciała drugiyj dogryźć, a zaskodziyła ino sobie” i o „rozwodzie, co to be 35 rokóf za późno!”

Długo wyczekiwanym punktem kulminacyjnym wieczoru był występ najstarszej grupy „Zielony Jawor”, która jak zawsze, dała znakomity pokaz swoich umiejętności tanecznych i wokalnych. Zaprezentowano zarówno rodzime tańce spiskie, jak również tańce pochodzące ze Słowacji i Węgier. Publiczności szczególnie podobała się pokazówka męska z kijami, w którą tańczący w zespole młodzieńcy, włożyli całą swoją energię.
Korzystając z okazji i licznie zgromadzonej publiczności, kierowniczka WDK, Maria Krzysztofek, wręczyła dzieciom i młodzieży nagrody i wyróżnienia zdobyte przez nie w „XXIV Spiskich Zwykach”, które odbyły dwa tygodnie wcześniej w Niedzicy.

Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku przygotowanego przez członków zespołu oraz ich rodziców. Wzniesiono toast za zdrowie szanownych Jubilatów i odśpiewano ku ich czci gromkie „Sto lat!” Tak też się jakoś złożyło, że babcie i dziadkowie nie dali się długo namawiać i chętnie poszli w tany z wnuczętami. Od razu widać było, po kim dzieciaki oddziedziczyły temperament! 

W kuluarach sceny można było nabyć książkę pt. „Krempachy” i „Jubileuszowy Kalendarz Zespołu”. W tym roku „Zielony Jawor” będzie świętował swoje 25 urodziny!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    120 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.