PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Krościenko, Sromowce Wyżne

Zaproszenia

IV Letni Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum”

Sobota, 3 sierpnia 2013 r.
Autor: AKS

IV Letni Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum”Już po raz czwarty, na przełomie lipca i sierpnia w Krościenku nad Dunajcem i w Sromowcach Wyżnych, zabrzmi muzyka organowa w ramach IV Letniego Festiwalu „Pieniny-Kultura-Sacrum”.


Po raz pierwszy w tym roku koncerty odbędą się w soboty, a nie jak dotychczas w niedziele. Honorowy patronat objęli w tym roku: Ks. Bp. Wiesław Lechowicz oraz Krzysztof Faber Starosta Nowotarski. Rozpoczynamy więc tegoroczne koncertowanie w sobotę 20 lipca o godzinie 19:00 w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem i w tym miejscu spotykać się będziemy regularnie co tydzień do soboty 10 sierpnia. Ponadto, podobnie jak w ubiegłym roku, jeden koncert odbędzie się w Sromowcach Wyżnych i będzie to w niedzielę, tuż po Inauguracji, czyli 21 lipca. Wśród zaproszonych gości znajdą się między innymi organiści: Andrzej Chorosiński, Adam Klarecki, Bogdan Narloch oraz Marek Stefański. Ale nie tylko muzyka organowa będzie rozbrzmiewać w pienińskich świątyniach. Wystąpią również: flecistka Barbara Świątek-Żelazna, saksofonista Andrzej Rzymkowski, trębacz Roman Gryń oraz duet wokalny Agnieszki i Tomasza Kuków. Nie zabraknie wpisanego już w festiwalową tradycję udziału Kapeli Góralskiej Jaśka Kubika. Festiwal zainauguruje przedstawienie przez znakomitego krakowskiego aktora Jerzego Trelę fragmentów „Filozofii po góralsku” ks. Józefa Tischnera.

Wielką radością napawa fakt, iż tegoroczna edycja festiwalu zostanie zrealizowana dzięki życzliwości podmiotów i osób, które, wrażliwe na potrzeby kultury, pozytywnie odpowiedziały na zaproszenie do współorganizacji tego wydarzenia. Są to: ZEW Niedzica S.A. – Mecenas Festiwalu, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Pensjonat Crosna Spa z Krościenka n.D., Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. oraz Drukarnia VERAPRINT. Nie sposób nie docenić życzliwej współpracy gospodarzy świątyń – ks. Henryka Homoncika oraz ks. Józefa Bednarczyka, bez których przecież trudno by było o czymkolwiek w rzeczonym zakresie mówić.

Cieszę się bardzo, że Festiwal będzie kontynuowany. Spontanicznie powstała przed czterema laty idea prezentacji muzyki wysokiej próby twórczej i wykonawczej w pienińskich świątyniach nie pozostała, jak się okazuje, bytem jednorazowym, ale postępuje w latach, wzrasta w siłę „Bogu na chwałę, ludziom ku pożytkowi”.

Serdecznie zapraszam na festiwalowe wydarzenia. Do zobaczenia w Pieninach!

Agnieszka Radwan-Stefańska Dyrektor Artystyczny Festiwalu


IV LETNI FESTIWAL

PIENINY-KULTURA-SACRUM
pod honorowym patronatem JE. Ks. Bp. Wiesława Lechowicza oraz Krzysztofa Fabera Starosty Nowotarskiego

 

KALENDARZ KONCERTÓW

20 lipca 2013 (sobota), g.19:00, Kościół pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, Krościenko: KONCERT INAUGURACYJNY

Marek Stefański organy Jerzy Trela słowo Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka n.D.

 

21 lipca 2013(niedziela), g. 16:30, Kościół pw. św. Stanisława BM w Sromowcach Wyżnych: KONCERT KAMERALNY

Marek Stefański organy Barbara Świątek-Żelazna flet

27 lipca 2013(sobota), g.19:00, Kościół pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, Krościenko: KONCERT WOKALNY

Andrzej Chorosiński organy Agnieszka Kuk sopran Tomasz Kuk tenor

3 sierpnia 2013(sobota), g.19:00, Kościół pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, Krościenko: KONCERT KAMERALNY

Adam Klarecki organy Andrzej Rzymkowski saksofon

10 sierpnia 2013(sobota),19:00, Kościół pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, Krościenko: KONCERT FINAŁOWY

Bogdan Narloch organy Roman Gryń trąbka

Zobacz w naszym sklepie:
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    40 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.