PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Krościenko n.D.

Kultura

Montaż słowno-muz​yczny

Środa, 12 listopada 2014 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

Montaż słowno-muz​ycznyJak co roku w niedzielę poprzedzającą Narodowe Święto Niepodległości uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. przygotowali montaż słowno-muzyczny. Po sumie w krościeńskim kościele parafialnym wspomniani uczniowie z Koła Żywego Słowa, prowadzonego przez Panią Marię Kurpiel oraz uczniowie gimnazjalnego koła muzycznego, prowadzonego przez Panią Jolantę Ciesielkę przedstawili wspomniany program licznie zebranej widowni. Młodzi artyści i recytatorzy swoją postawą i zaangażowaniem wyrazili wdzięczność i uznanie wszystkim tym, którzy walczyli i ginęli za naszą wolną Polskę.


Zaprezentowana poezja, narracje i pieśni legionowe tworzyły wyjątkowy klimat, który specyficznie wiąże się z dniem 11 listopada. W oczach widzów pojawiały się łzy wzruszenia. Krościeńska młodzież przeniosła słuchaczy do czasów, gdy Polacy utracili wolność na długie 123 lata. Mogliśmy prześledzić tragiczne losy powstańców, skutki rusyfikacji i germanizacji, niespełnione nadzieje poetów.

W przedstawieniu zostało szczególnie podkreślone wydarzenie sprzed wieku. Dokładnie w 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Był to moment przełomowy dla Polaków. Konflikt między zaborcami dawał szansę na wskrzeszenie polskiej państwowości. Nadzieje, jakie Polacy wiązali z Józefem Piłsudskim uzasadniały potrzebę udziału w wojnie prowadzonej przez obce armie i pozwalały przetrwać chwile, te najgorsze, gdy polscy żołnierze stawali do bratobójczej walki w „dwóch wrogich sobie szańcach”.  Epizod sprzed stu lat, jakim był wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej z Krakowa w kierunku Warszawy, obalenie rosyjskich słupów granicznych, to wszystko stanowiło początek "drogi do wolności".

Przedstawienie przybliżyło nam ludzi, którym od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dzisiejsza uroczystość była okazją, aby w natłoku codziennych spraw znaleźć z występującą  młodzieżą czas na zadumę i wspomnienie o bohaterach minionych czasów.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.