PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Krościenko n.D.

Kultura

BRAWUROWO ZAGRALI „REWOLUCJĘ”

Sobota, 17 stycznia 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

BRAWUROWO ZAGRALI „REWOLUCJĘ”8 stycznia 2015 r. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku nad Dunajcem pod artystycznym kierownictwem Krzysztofa Szewczyka uroczyście zainaugurowała obchody 40 rocznicy narodzin Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Muzycy z Pienin z tej okazji w amfiteatrze na Kopiej Górce wykonali brawurowo w niesprzyjających warunkach pogodowych (kilkustopniowy mróz) utwór pod tytułem „Duch mocą swą wieje” (zwany popularnie „Rewolucją”). Piosenka „Rewolucja”, która powstała w polskiej wersji w 1975 roku najprawdopodobniej w Krościenku, jest symbolem tamtych wydarzeń, symbolem buntu przeciwko komunistycznemu reżimowi, symbolem duchowego ożywienia – długo oczekiwanej wiosny Kościoła.


Obejrzyj Zwiastun...

REWOLUCJA/słowa
W krąg przez cały świat Duch mocą swą wieje
W krąg przez cały świat jak rzekł Prorok tak dzieje się
W krąg przez cały świat kroczy potężna rewolucja
Boża chwała wznosi się tak jak szum potężnych wód

Młodzież oazowa na przekór ówczesnym komunistycznym władzom głośno śpiewała „Rewolucję” dając do zrozumienia, że ta duchowa rewolucja od tej październikowej jest o wiele ważniejsza. Rewolucję śpiewano zresztą nie tylko na rekolekcjach oazowych. Tak wspomina tamtą atmosferę i samą piosenkę Barbara Ligocka z Poznania, wieloletnia współpracownica ks. Mariana Piątkowskiego: ” Z zapałem śpiewaliśmy ‚W krąg przez cały świat Duch mocą swą wieje, w krąg przez cały  świat kroczy potężna rewolucja…’ To było ma się rozumieć o Duchu Świętym, ale my w podtekście myśleliśmy również o Ojczyźnie”.

Odnowa w Duchu Świętym to, zgodnie z nauką Kościoła, doświadczenie dane wszystkim wiernym, całemu Kościołowi, dla umocnienia, pogłębienia wiary. Początki katolickiej Odnowy w Duchu Świętym sięgają lat 60.

W 2015 r, w 40 rocznicę powstania Odnowy w Duchu Świętym w Polsce zostanie zaprezentowany film dokumentalny pod tytułem „Ściskam Was bardzo mocno”. W tej chwili trwają prace montażowe. Film Małgorzaty i Marka Nowickich (autorów książki „Upili się młodym winem”)  opisuje wydarzenia z 1975 roku – wyjaśnia w jakich okolicznościach powstała w Polsce Odnowa w Duchu Świętym i jaką rolę w tych początkach odegrali: Prymas kard. Stefan Wyszyński, kard. Karol Wojtyła, ks. Marian Piątkowski oraz ks. Franciszek Blachnicki. Premiera przewidziana jest w pierwszej połowie roku 2015 w okolicy Zielonych Świąt.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...
    32 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.