PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Krościenko n.D.

Kultura

Koncert w ramach Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum

Wtorek, 18 sierpnia 2015 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

Koncert w ramach Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-SacrumW sobotę 15 sierpnia w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem odbył się ostatni koncert w ramach 6. Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum. Ponieważ było to Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, tematem przewodnim sobotniego koncertu była muzyka maryjna. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili znakomici artyści. Na organach zagrał pochodzący z Nowego Miasta Lubawskiego nad Pilicą organista Tomasz Glanc, od wielu lat mieszkający w Montabaur w Niemczech, prowadzący tam aktywną działalność jako dyrygent, organista i kompozytor. Jako solista wystąpił znakomity bas Jacek Ozimkowski, pedagog i prodziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, solista Capelli Cracoviensis, współpracujący także z Operą Krakowską.


Przed koncertem proboszcz krościeńskiej parafii ks. Henryk Homoncik przywitał artystów oraz publiczność i poprosił o zabranie głosu organizatorkę wydarzenia Agnieszkę Radwan-Stefańską, która rozpoczynając ostatni koncert podkreśliła, że koncerty odbyły się dzięki życzliwości i współpracy księży proboszczów: ks. Henryka Homoncika z Krościenka n.D. oraz ks. Józefa Bednarczyka z Niedzicy. Podsumowując tegoroczny Festiwal, w imieniu organizatora Stowarzyszenia Artystycznego PianoClassic serdecznie podziękowała mecenasowi festiwalu ZEW Niedzica S.A. oraz Starostwu Powiatowemu w Nowym Targu za sprawowanie mecenatu oraz sfinansowanie Festiwalu, Publicznemu Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku za pomoc w promocji oraz właścicielom Pensjonatu Crosna SPA Państwu Marii i Henrykowi Kozłowskim za udzielenie gościny artystom. Przypomniała przy okazji, że koncertom w krościeńskiej świątyni towarzyszyła wystawa, do której obejrzenia zachęciła już po raz ostatni.

Wystawa nosiła tytuł "Muzyczne Anioły", przygotowana była pod kierunkiem nauczycielki, pani Ewy Majerczak przez Uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D.: Kamilę Bielawską, Edytę Dydę, Mateusza Koterbę, Weronikę Kozielec, Roksanę Maciągę, Julię Musiał oraz Julię Zborowską.

Niedzielny koncert rozpoczął się improwizacją wokalno-instrumentalną nt. Bogurodzicy. Jacek Ozimkowski zaśpiewał ten utwór przed ołtarzem, wprowadzając publiczność w nastrojowy klimat. Kolejne utwory były wykonywane przez niego z chóru. Wśród zaprezentowanych kompozycji w półtoragodzinnym koncercie znalazły się m.in. "Ave Maria" F. Schuberta czy "Ave verum Corpus" W.A. Mozarta. Przeplatane były improwizacjami organowymi opartymi na tematach pieśni maryjnych. Ostatnia pieśń "Barka" została ponownie zaprezentowana przed ołtarzem, a Jacek Ozimkowski skutecznie zachęcił słuchaczy do wspólnego jej zaśpiewania, dziękujący tym samym w imieniu występujących podczas tegorocznego Festiwalu artystów za wspaniałe przyjmowanie koncertów i wspaniałą publiczność.

Po finałowym koncercie ks. proboszcz Henryk Homoncik podziękował Agnieszce Radwan-Stefańskiej za organizację tegorocznego Festiwalu i powiedział:  "już dzisiaj chciałbym zaprosić na przyszłoroczny 7. Letni Festiwal "Pieniny-Kultura-Sacrum", który odbędzie się tradycyjnie na przełomie lipca i sierpnia w kolejne soboty.

Jak co roku wielu turystów było zaskoczonych, że mogli bezpłatnie uczestniczyć w koncertach, wydarzeniach na tak wysokim poziomie twórczym i wykonawczym, spotykać się bezpośrednio z wybitnymi muzykami, swobodnie z nimi porozmawiać, otrzymać autografy, zrobić pamiątkowe zdjęcia. Festiwal stał się prestiżową imprezą, którego koncerty od sześciu lat rozsławiają naszą miejscowość i dodają jej prestiżu. Są znakomitą promocją Krościenka nie tylko w regionie, ale również w Polsce i poza jej granicami. Przyciąga znakomitych artystów z kraju i zagranicy oraz liczną, nieprzypadkową publiczność, doceniającą muzykę poważną - organową i kameralną.

Zobacz w naszym sklepie:
  • 9 SIYŁ - KOLĘDY I PASTORAŁKI GÓRALSKIE - album dwupłytowy9 SIYŁ - KOLĘDY I PASTORAŁKI GÓRALSKIE - album dwupłytowyALBUM DWUPŁYTOWY zespołu 9 SIYŁ pt. "Przy betlejemskik horak" zawiera jedną płytę z kolędami i pastorałkami podhalańskimi - ponad 50 minut (w tym krótkie jasełka -...
    32 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.