PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Krościenko n.D.

Sport

Turniej szachowy

Czwartek, 18 września 2014 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

Turniej szachowyW środę 17 września 2014 roku w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku rozegrano kolejną już edycję Szachowych Mistrzostw. Organizatorem zawodów był Józef Dyda, koordynator Sportu Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu. Jak co roku w turnieju wzięli udział młodzi szachiści z terenu podlegającego Ośrodkowi Sportowemu Szczawnica. Turniej został oficjalnie otwarty przez koordynatora Powiatowego Centrum Kultury Józefa Dydę, który zwrócił uwagę, że te szachowe zawody są tradycyjnie inauguracją szkolnych rozgrywek sportowych w powiecie nowotarskim.


Było to więc dobrą okazją do zapoznania dzieci z kalendarzem rozgrywek sportowych organizowanych w tym roku szkolnym przez Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu. Zawodnicy zostali poinformowani o wartości szachów, jako dyscypliny sportowej, o zasadach fair-play, konieczności kształtowania umiejętności panowania nad sobą i o niezbędnym szacunku do przeciwnika.

W zawodach uczestniczyło 47 młodych adeptów "gry królewskiej". Sędzia rozgrywek -Zdzisław Soliwoda. Turniej poprzedziło losowanie grup. Zgodnie z regulaminem do finałów kwalifikowało się dwóch najlepszych zawodników z każdej grupy. O ostatecznej kolejności w klasyfikacji drużynowej, zgodnie z regulaminem, decydowały punkty zdobyte w fazie zasadniczej.

W kategorii szkół podstawowych w klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Michał Soliwoda, uczeń Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku, drugie miejsce i srebrny medal wywalczył Nicholas Fawcett, uczeń Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku, trzecie miejsce i brązowy medal otrzymał Piotr Wolski, także uczeń Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku.

W kategorii dziewcząt ze szkół podstawowych medale zdobyły: złoty- Natalia Bąk - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Warszawy w Grywałdzie, srebrny- Julia Musiał- Szkoła Podstawowa im. Mickiewicza w Krościenku, brązowy- Zuzanna Zachwieja - Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Szczawnicy.

W kategorii drużynowej szkół podstawowych: I miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem (skład drużyny Szkoły Podstawowej Krościenko: Julia Musiał, Karol Wolski, Nicholas Fawcett, Filip Czerwiec, Piotr Wolski, Kacper Koper, Adam Batkiewicz, Michał Kozielec, Michał Soliwoda) II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy III miejsce- Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Warszawy w Grywałdzie. IV miejsce- Szkoła Podstawowa w Niedzicy.

W kategorii gimnazjów indywidualnie: I miejsce- Bartosz Ciesielka z Publicznego Gimnazjum im. Ks. Prof. Tischnera w Szczawnicy , II miejsce- Mateusz Potaśnik z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. , III miejsce -Ernest Szczepaniak z VI Gimnazjum MCE w Krościenku. W kategorii dziewcząt indywidualnie: I miejsce- Justyna Węglarz, II miejsce- Olga Gumulak, III miejsce-Paulina Nowak- wszystkie z Gimnazjum im. Tischnera w Szczawnicy.

W kategorii drużynowej gimnazjów: I miejsce - drużyna Publicznego Gimnazjum im. Ks. Prof. Tischnera w Szczawnicy (skład drużyny: Justyna Węglarz, Ernest Szczepaniak, Szymon Kufel, Bartosz Ciesielka, Adrian Marciszewski, Jacek Szczepaniak, Olga Gumulak, Jakub Ciesielka, Paulina Nowak) II miejsce - drużyna Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. III miejsce- drużyna VI Gimnazjum MCE w Krościenku.

Medale i puchary wręczali  : Wójt Gminy Krościenko n.D. Stanisław Gawęda i Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku Małgorzata Koterba.

Organizator- Powiatowe Centrum Kultury sfinansował puchary i medale. Powiatowe Centrum Kultury przekazało także książki o sportowcach z gór, doceniając propagatorów szachowej dyscypliny w Pieninach. Pamiątkowe książki i podziękowania otrzymali: ksiądz proboszcz Henryk Homoncik oraz niespodziewający się takiego wyróżnienia, piszący te słowa Zdzisław Soliwoda.

Na koniec turnieju organizatorzy pochwalili adeptów "gry królewskiej" za to, że siadając przed szachownicą i odchodząc od monitorów komputerów i telewizorów idą w kierunku myślenia twórczego, matematycznego, abstrakcyjnego, myślenia logiczno - wyobrażeniowego. Organizatorzy oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Krościenku wspólnie zadeklarowali kolejne spotkanie przy szachownicach w następnym roku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.