PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Krościenko

Sport

Turniej szachowy w Krościenku

Wtorek, 10 maja 2011 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

Turniej szachowy w KrościenkuW poniedziałek 2 maja 2011 r. odbył się turniej szachowy organizowany przez Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Krościenku n.D. Rozgrywki odbywały się w ramach festynu dochodowego na rzecz krościeńskiej podstawówki.


Młodzi szachiści zasiedli przy szachownicach, aby sprawdzić swoje
umiejetności, zmierzyć się z innymi i wygrać wyznaczone przez los mecze. Każdy starał się zaskoczyć przeciwnika swoją taktyką, która nie zawsze była skuteczna. Jednak swoje dziesięć partii każdy zaczynał
i kończył uściśnięciem dłoni przeciwnika. Takie są zasady "gry królów", że przeciwnicy traktują się nawzajem z życzliwością i szacunkiem. Młodzi szachiści często znają się z różnych turniejów, a jeśli nawet wcześniej się nie poznali, już po pierwszej partii mówią sobie po imieniu.

Zawodnicy zostali poczęstowani napojami i ciastkami przez panie z Komitetu
Rodzicielskiego. Na każdego zawodnika czekał pamiątkowy dyplom. Wyniki
turniejów szachowych nie są najważniejsze. Kto przyjrzy się zmaganiom
szachistów zaraz widzi, że w rzeczywistości ważna jest przyjemność gry, ciekawe kompozycje itp.

Wyniki indywidualne turnieju:

I miejsce - Zygmunt Soliwoda - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku
n.D.
II miejsce - Damien Zygar - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D.
III miejsce - Bartosz Ciesielka- Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza
w Szczawnicy.

Wyniki drużynowe:

I miejsce - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D.
II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy
III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku

Zawody zakończyły się po czterech godzinach wytrwałej walki. Wszyscy z
dyplomami i nagrodami wrócili do swoich domów.

Organizowanie zawodów szachowych zachęca dzieci do jak najczęstszej gry. Może ona mieć duży wpływ na poprawę poziomu nauki dzieci. Jest
powszechnie wiadome, że "gra królewska" rozwija logiczne myślenie,
spostrzegawczość i umiejętność planowego działania. Obecnie w Polsce zwraca się szczególną uwagę na matematykę i przedmioty ścisłe. Obowiązkowa matura z matematyki wymuszona jest sytuacją na rynku pracy, gdzie istnieje zapotrzebowanie na pracowników po studiach technicznych. Niestety, dzieciaki powszechnie grają w GTA, a rodzice zaczynają widzieć problem. Na całe szczęście w wielu instytucjach odpowiedzialnych za rozwój
młodzieży (szkoły, ośrodki kultury) organizuje się m. in. zajęcia szachowe jako alternatywę dla brutalnych i prymitywnych gier  komputerowych.
Część rodziców modelując dzieci pod test kompetencji pomija nietypowe
zadania, które pobudzałyby ciekawość. To jest edukacja, która nie pozwala cieszyć się wiedzą. Takie klasyczne uczenie się dzieci to "droga przez mękę".
Szachy sprawiają, że dzieci zamiast zapamiętywania uczą się myśleć. Nauka gry w szachy to edukacja prowadząca do rozwoju umysłu. W jednej partii podejmuje się szereg decyzji i nie pomija się nietypowych rozwiązań, które właśnie pobudzają ciekawość. Stąd szachy, jako przygoda intelektualna, mogą być uzupełnieniem edukacji. Coraz więcej rodziców ma też tę świadomość i chcieliby, aby ich pociechy jak najczęściej zasiadały do szachownicy i pod kierunkiem instruktora poznawały ciekawe debiuty, pułapki wynikające z wiązań, baterii itp.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Spinka góralska XIISpinka góralska XIIMetalowa spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.