PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kultura

Wieści z Żywiecczyzny

Wtorek, 26 stycznia 2010 r.
Autor: Marek Jurasz

Wieści z Żywiecczyzny24 stycznia 2010 r. miało miejsce niecodzienne i pionierskie przedsięwzięcie, jakim była organizacja tradycyjnego “Opłatka” Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan w Oravskiej Polhorze na Słowacji. Partnerem i współorganizatorem Oddziału Żywieckiego był Ing. Peter Horvath Starosta Obecnego Uradu Oravská Polhora, Ivan Matis - Dyrektor Ośrodka Kultury oraz Farnost Oravská Polhora z ks. proboszczem Milanem Holík.


Zaproszeni goście i górale z Polski, Słowacji i Czech udali się najpierw do kościoła parafialnego na uroczystą mszę św. którą w koncelebrze sprawował Ks. Biskup Spiski Frantiszek Tondra. Ks. Biskupa Diecezji Bielsko-Żywieckiej, który nie mógł przybyć na tę uroczystość reprezentował Kapelan Związku Podhalan w Polsce Ks. Prałat Władysław Zązel z Kamesznicy. Mszę Św. z Ks. Biskupem koncelebrowali księża: Ks. Milan Holík – Proboszcz Parafii w Oravskiej Polhorze, Kapelan Górali Pienińskich ks. prałat Józef Słowik, Kustosz Sanktuarium w Rajczy Ks. Franciszek Warzecha, Kustosz Sanktuarium w Szczyrku “Na Górce” Ks. Marek Dąbek, Proboszcz parafii Cisiec Ks. Władysław Nowobilski, Ks. Mariusz Czachor Misjonarz Saletyn z Rzeszowa – opiekun Bractwa Pielgrzymkowego z Mysłowic, Ks. dr Juraj Spuchlak – Dyrektor Katolickiego Radia LUMEN z Bańskiej Bystricy pochodzącego z Oravskiej Polhory oraz Kapłani z okolicznych Parafii.
 Mszę św. odprawianą w 2 językach – polskim i słowackim, uświetniła obecność 18 pocztów sztandarowych: m.in. Obce Oravska Polhora, DHZ – Oravska Polhora, Myśliwi z Oravskiej Polhory, Oddział ZP Oświęcim, Oddział ZP Górali Śląskich, Oddział ZP Górali w Szczyrku, Oddział ZP Nowy Targ, Oddział ZP Łącko, Oddział ZP Szczawnica, Oddział ZP Maków Podhalański, Oddział Spiski ZP, Bractwo Pielgrzymkowe Mysłowice i 2 sztandary Oddziału ZP Górali Żywieckich oraz poczty sztandarowe sąsiednich miejscowości Okresu Namestowo.
 W oprawę mszy św. włączyły się polskie i słowackie zespoły regionalne nadając temu wydarzeniu odpowiedni góralski charakter i świąteczny nastrój. A były to: Zespół Regionalny „GROJCOWIANIE“ z Wieprza, Muzyka Bachledów ze Ždiaru, Kapela “Mala Zemia Suska” z Suchej Beskidzkiej, Kapela “Goluski” z Oravskej Polhory i Kapela Dudziarzy Wielkopolskich z Poznania. W procesji z darami ofiarnymi Górale Żywieccy przekazali dary regionalne: kwiaty bibułkowe, wydawnictwo ZP oraz chleb i serce. Na zakończenie Eucharystii oddano Hołd Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II przez odśpiewanie popularnej pieśni „Barki” jednocześnie w języku Polskim i Słowackim.
 Po mszy św. na schodach Kościoła w Oravskiej Polhorze wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia a następnie barwnym korowodem udali się do tutejszego Domu Kultury gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po błogosławieństwie Ks. Biskupa i modlitwie wszyscy połamali się polskim zwyczajem Opłatkiem. Dla Słowaków było to pewne nowum bo tego zwyczaju się tutaj nie praktykuje, ale w przyjaznej i serdecznej atmosferze życzeń wszystko przebiegło podniośle i sprawnie.
 Honory gospodarza po stronie słowackiej pełnił Starosta – Ing. Peter Horváth, a po stronie polskiej Ks. Władysław Zązel i Prezes Oddziału Żywieckiego Adam Banaś gdzie przywitali wszystkich gości.
 Na opłatek przybyli starostowie miejscowości okresu Namestowo, radni wszystkich szczebli, przedstawiciele różnych firm i instytucji. Ze strony Związku Podhalan obecni byli: Wiceprezes ZP Władysław Motyka, Redaktor Naczelny „Podhalanina” Julian Kowalczyk a zarazem Prezes Oddziału Spiskiego, Członek Zarządu Alojzy Lichosyt a zarazem Prezes Oddziału Nowy Targ, Członek Zarządu Wojciech Bogucki a zarazem Prezes Oddziału w Łącku, Członek Zarządu Piotr Kohut a zarazem Prezes Oddziału Górali Śląskich, Jan Budz - Prezes Związku Polskiego Spisza, Władysław Mizia – Wójt Gminy Jeleśnia i władze samorządowe gminy Rajcza z Przewodniczącym Zbigniewem Kopeć oraz Wójtem Adamem Iwankiem na czele. Byli obecni również Prezesowie Oddziałów ZP z Szczyrku - Stefan Przybyła, Krystyna Wawrzuta – Wiceprezes z Oświęcimia, Józef Michałek – sekretarz Górali Śląskich oraz prezes Bractwa Pielgrzymkowego Związku Górnośląskiego z Mysłowic – Jacek Pytel.
 W trakcie uroczystego obiadu na scenie Domu Kultury prezentowały się zespoły polskie i słowackie. Oprócz tych które uświetniały mszę św. zaprezentowały się jeszcze: mali soliści, heligoniści z Oravskiej Polhory, Jozef Adamčík z Rabčy (ústna harmonika) i Kapela PZKO z Jabłonkowa w Czechach. Spotkanie które zgromadziło około 400 gości z Polski, Słowacji i Czech zbudziło żywe zainteresowanie słowackich mediów w tym TV ORAWA. Polskie media reprezentowały zaprzyjaźnione redakcje „Gościa Niedzielnego” z Panią Redaktor Aliną Świeży Sobel oraz Kazimierz Moskal redaktorem „Nad Soła i Koszarawą”. Takim wymownym akcentem Opłatka było wręczenie symbolicznego daru od Górali Żywieckich jakim było okazałych rozmiarów Serce ze znanej firmy Piekarniczej Bielewiczów z Żywca - na ręce Starosty Ing Petera Horvatha dla całej Oravskiej Polhory – „Serce za Serce”. W ten sposób dokonał się historyczny akt spotkania górali z obu stron granicy które łączy wspólne dziedzictwo kultury góralskiej i wiary katolickiej.
Bielewicz

Więcej zdjęć na: http://picasaweb.google.pl/marekjurasz6/OpAtekOGZZwiazkuPodhalanOravskaPolhora2010

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.