PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kultura

Zbójnicek w Norwegii

Sobota, 20 lutego 2010 r.
Autor: Katarzyna Szwajnos – Różak

fot. Piotr KycW dniach 11 – 15 lutego 2010 r. zespół regionalny „Zbójnicek” wraz z przedstawicielami lokalnego samorządu przebywał na wyjeździe w Norwegii. Miejscem docelowym była miejscowość Verdal na północy Norwegii. Zespół wyjechał tam w ramach współpracy Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury z Verdal Kommune.


W piątek 12 lutego odbyło się spotkanie w Ratuszu Miejskim w Verdal, w którym uczestniczyli:

 • Przewodniczący Miasta – Bjorn Iversen
 • Radca handlowy w ambasadzie w Warszawie – Vidar Segtnan
 • Szefowa kultury w Verdal – Randi Segtnan
 • Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego – Andrzej Skupień
 • Przewodniczący Komisji Budżetu Powiatu Tatrzańskiego – Piotr Kyc
 • Przedstawiciel Centrum Produktu Regionalnego – Sabina Wicher
 • Główny Księgowy Tatrzańskiej Agencji – Halina Ruszał
 • Przedstawiciel Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie – Katarzyna Szwajnos – Różak

Na spotkaniu każda ze stron przedstawiła historię, kulturę oraz uroki swojej miejscowości. Jako pierwsza była to prezentacja gospodarzy – Verdal. Jest to miasto z ponad tysiącletnią historią, gdzie narodziła się Norwegia. Jest to miasto z najlepiej rozwiniętym rolnictwem na północy Norwegii. 20% terenu gminy to Park Narodowy. Wspaniałe miejsce do uprawiania rekreacji: żeglarstwo, jachty, rowery, north walking. Największym miejscem życia kulturalnego jest Stiklestad. Działa tam największe kinocentrum. Zarejestrowane jest 300 stowarzyszeń i związków artystycznych. Organizowane są festiwale i dożynki, w których bierze udział około 25 tysięcy uczestników. Miasto kładzie bardzo duży nacisk na wykształcenie dzieci i młodzieży.

Drugą prezentacją był pokaz uroków Powiatu Tatrzańskiego. A na zakończenie Sabina Wicher zachęciła i zaprosiła do udziału w Tatrzańskich Wiciach.

Zespół Zbójnicek został zaproszony na „Festivalen Midtvinterdansen 2010”. Są to międzynarodowe warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Uczestniczyli w nich: Norwegowie, Szwedzi, Finowie, Duńczycy i Polacy. Głównym dyrektorem był: Geir Egil Larsen.

Po oficjalnym spotkaniu wszyscy uczestniczyli wieczorem w koncercie zespołu: Majorstuen. Zespół z dziesięcioletnią historią, złożony z pięciu skrzypków, koncertujący po całej Europie. Z wieloma nagrodami zdobytymi na różnych festiwalach europejskich.

W sobotę przed południem zespół brał udział w warsztatach muzycznych, a po obiedzie w warsztatach tanecznych. Wieczorem odbył się koncert najsłynniejszej skrzypaczki norweskiej Ragnhild Hemsing, następnie występ Zbójnicka, a po nim pokaz tańca Martina Myhra.

W niedzielę odbył się koncert finałowy wszystkich uczestników biorących udział w warsztatach skrzypcowych.

Zespół w czasie podróży miał okazję podziwiać przepiękne krajobrazy Półwyspu Skandynawskiego. Góry, fiordy, rozlewiska wodne z naturalną roślinnością. Tereny bardzo czyste, nieskażone zanieczyszczeniami.

Serdeczne podziękowania dla Tatrzańskiej Agencji, dla Starostwa Powiatowego i dla Gminy Poronin za umożliwienie wyjazdu w tak urocze nieznane tereny, za możliwość poznania muzyki, tańca i norweskiej kultury.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
  7 zł
 • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
  13 zł
 • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
  85 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.