PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kultura

Majeranki w Serbii

Niedziela, 19 września 2010 r.
Autor: Dorota Majerczyk

fot. Halina LangerII Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Od Owcara do Kablara”, którego organizatorem jest Mladen Ristanowic, odbył się w dniach 4 i 5 września 2010 w Cacaku, mieście położonym nad rzeką Morawą, u stóp dwóch wzgórz Owcara i Kablara. Chociaż był to festiwal, na którym rywalizowały głównie grupy bałkańskie z Serbii, Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii, to dziecięcy Zespół „Majeranki” działający przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej w Rabce-Zdroju nie miał żadnych problemów z wkomponowaniem się w te pełne kolorytu, temperamentu i dynamiki serbskie święto folkloru.


Zmagania festiwalowe poprzedziła wizyta w studio TV Cacak i udzielenie wywiadu przez członków i kierownictwo polskiego zespołu. Dużą sensację wzbudziło wykonanie przez Majeranki dwóch serbskich pieśni „Gusta mi magla” oraz „Ajde Jano”, które zostały przygotowane specjalnie na zakończenie własnego programu prezentującego podhalański repertuar. Może właśnie to przyczyniło się do tego, że zespół stał się ulubieńcem publiczności. Oprócz wieczornych prezentacji i korowodów, Majeranki zwiedzały miasto Cacak i okolice, między innymi uzdrowiskową miejscowość Owcar Bania, Muzeum Narodowe, piękny prawosławny monastyr. Dzieci mogły również podziwiać okolice, płynąc na tratwie po rzece Morawie. Na koniec wszystkie zespoły uczestniczące w festiwalu zostały zaproszone na wspólną zabawę, gdzie można było się wzajemnie poznać oraz nauczyć podstawowych kroków tańca serbskiego, który wcale nie jest taki łatwy….

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.