PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Promocja książki „Goralenvolk – Historia zdrady”

Niedziela, 10 czerwca 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Promocja książki „Goralenvolk – Historia zdrady”Serdecznie zapraszamy na promocję książki Wojciecha Szatkowskiego „Goralenvolk – historia zdrady”, która odbędzie się w najbliższą środę 13 czerwca 2012 o godz. 18 w Dworcu Tatrzańskim (Krupówki 12). Spotkanie organizują: Wydawnictwo „Kanon” Zakopane, Dworzec Tatrzański i Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Książkę będzie można nabyć w cenie promocyjnej. Po prezentacji będzie możliwość rozmowy z autorem i wydawcami publikacji.


„Goralenvolk” jest dla Podhalan tematem bardzo trudnym. Książka Wojciecha Szatkowskiego "Goralenvolk - historia zdrady" to efekt ponad pięciu lat pracy autora. Książka trafiła wczoraj (7 czerwca) do Zakopanego z Drukarni Narodowej w Krakowie. Ma 672 strony. Dotyczy głównie korzeni zdrady i podłoża akcji "Goralenvolk" na Podhalu w latach 1939-1945 i osób, które zaangażowały się w kolaborację z Niemcami. Pokazuje także drugą stronę medalu - działalność patriotyczną Konfederacji Tatrzańskiej, będącej odpowiedzią Podhalan na działalność Komitetu Góralskiego. Porusza takie tematy jak: korzenie zdrady, Podhale i Zakopane w świetle źródeł niemieckich, niemiecka teoria o germańskim pochodzeniu górali, która dała początek zjawisku kolaboracji na Podhalu, realizacja koncepcji „Goralenvolku” w latach 1942 – 1944, a zwłaszcza: stworzenie szkoły góralskiej, góralskich klubów i stowarzyszeń, powstanie Komitetu Góralskiego, akcja kennkart góralskich i tworzenie z młodych górali tzw. Legionu Góralskiego SS (1943).

Książka bazuje głównie na dokumentach ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i Instytutu Pamięci Narodowej. Nie zabrakło także relacji ustnych rodzin góralskich, które były związane z tą akcją, i innych źródeł. Kolejne etapy akcji, opisane w publikacji, to powolne zamieranie akcji „Goralenvolku” na Podhalu w latach 1944-1945, stosunek polskich organizacji podziemnych do zjawiska  kolaboracji, śmierć Wacława Krzeptowskiego (1945) i procesy byłych działaczy Komitetu Góralskiego po wojnie (lata 1946-1947). Osobno pokazano w książce postaci Wacława Krzeptowskiego, Henryka Szatkowskiego, Witalisa Wiedera, Józefa Cukra i ich losy.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Patronat medialny: WATRA.PL

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    120 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.