PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kultura

Ukazało się najnowsze wydawnictwo płytowe z serii ISPAN Folk Music Collection

Poniedziałek, 29 kwietnia 2013 r.
Autor: AKS

Ukazało się najnowsze wydawnictwo płytowe z serii ISPAN Folk Music CollectionKolejny, ósmy tom serii pt. "Pierwszy Podhalański Popis Konkursowy Ludowych Muzyk Góralskich. Zakopane 18–20 kwietnia 1952" to dwupłytowy album prezentujący archiwalny zapis fonograficzny bezprecedensowego konkursu kapel ludowych, który odbył się w Sali teatralnej hotelu Morskie Oko przy słynnych Krupówkach ku uczczeniu piętnastej rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego.


Na płytach zaprezentowano niemal trzy godziny muzyki, co stanowi prawie pełny zapis zmagań konkursowych najprzedniejszych ówczesnych kapel, tak zwanych muzyk podhalańskich. Do konkursu, w którego organizację i przebieg zaangażowany był również Państwowy Instytut Sztuki (obecnie Instytut Sztuki PAN), realizujący w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku Ogólnopolską Akcję Zbierania Folkloru Muzycznego, zgłosiło się 35 muzyk góralskich, zaś na scenie wystąpiły ostatecznie 24 zespoły. Większość muzyków, zwłaszcza prymistów, pochodzących z dawnych rodów muzykanckich, które od wielu pokoleń kultywowały staroświeckie nuty góralskie, działało jeszcze w okresie międzywojennym. Pamiętali oni czasy słynnego Bartusia Obrochty, a ci, urodzeni w XIX wieku (najstarszy muzyk, który wystąpił w konkursie urodził się w 1888 r.) przesiąknięci byli nutami sabałowymi, przejętymi „z pierwszej ręki”. I choć zagrali oni – w większości – pierwszy raz na scenie i przed publicznością, a więc w całkiem odmiennych okolicznościach niż te, do których przywykli na weselach, posiadach, muzykach, ich nuty zabrzmiały autentycznie. Po pół wieku nagrania zrealizowane przez Ekipę Krakowską Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego stanowią dokument o szczególnej wartości historycznej. 

Na płycie zamieszczono nuty góralskie w wykonaniu następujących muzyk

Muzyka Obrochtów z Zakopanego

Muzyka Bronisławy Koniecznej-Dziadoń z Bukowiny Tatrzańskiej

Muzyka Maśniaków z Kościeliska

Muzyka Chotarskich z Kościeliska

Muzyka Jana Stachonia-Kaducka z Olczy

Muzyka Dusów z Białego Dunajca

Muzyka Duchów ze Starego Bytrego

Muzyka Józefa Chyca z Zakopanego

Muzyka Bartłomieja Stanka z Zaskala

Muzyka „Sabała” z Podczerwonego

Muzyka Graców z Zubsuchego-Zagrody

Muzyka Wincentego Czernika-Kumkasa z Poronina

Muzyka Chramców ze Skrzypnego

Muzyka Stanisława Fąfrowicza z Zakopanego

Muzyka Sobka Fąfrowicza z Maruszyny

Muzyka Władysława Cudzicha z Poronina 

Do dwupłytowego albumu dołączono obszerny booklet zawierający eseje etnomuzykologów Aleksandry Szurmiak-Boguckiej i Jacka Jackowskiego. W booklecie znajdują się również: spis nagrań, informacje o muzykach oraz streszczenie w języku angielskim. Teksty są ilustrowane cennymi archiwalnymi fotografiami pochodzącymi m.in. ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego oraz z kolekcji prywatnych. 

Publikację sfinansowano w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2012-2014. 

Płytę można już nabyć w księgarni Instytutu Sztuki PAN.

Zamówienia prosimy składać pocztą elektroniczną iswydawnictwo@ispan.pl, faksem (22) 50 48 292 lub listownie na adres:

Instytut Sztuki PAN
Dział Wydawniczy
ul. Długa 26/28
00-950 Warszawa.

Płyta do nabycia również na www.folk.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
    30 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.