PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2021 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kultura

Galeria Hasiora otwarta po remoncie

Poniedziałek, 17 maja 2021 r.
Autor: Piotr Korczak

Galeria Hasiora otwarta po remoncieW sobotę 15 maja podczas zakopiańskiej Nocy Muzeów, Muzeum Tatrzańskie ponownie otworzyło Galerię Władysława Hasiora dla zwiedzających. Ostatnie miesiące to z jednej strony generalny remont budynku i sal wystawowych, z drugiej prace konserwatorskie całej ekspozycji tego niezwykłego miejsca na mapie muzealnej.


Koszt ponad 3,2 mln złotych pochodzą z Unii Europejskiej, a wkład własny sfinansował Samorząd Województwa Małopolskiego, który jest głównym organem prowadzącym Muzeum Tatrzańskie. Trzeba bowiem pamiętać, że od 1 stycznia 2020 roku Muzeum Tatrzańskie zostało podniesione do rangi narodowego, a organem współprowadzącym jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Galeria Władysława Hasiora w Zakopanem to już ostatnia drewniana filia Muzeum Tatrzańskiego wyremontowana w ramach projektu generalnego remontu sześciu drewnianych budynków. – To bardzo ważny moment dla Muzeum Tatrzańskiego – mówi Anna Wende – Surmiak, dyrektor placówki. – Zamknęliśmy pewien etap w historii naszego Muzeum. Remont drewnianych filii dobiegł końca. Hasior był ostatni – i to jest ta wisienka na przysłowiowym torcie. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego operatorem jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Muzeum Tatrzańskie przeprowadziło gruntowny remont budowlano-konserwatorski w willi Koliba, willi Oksza, w Czarnej Górze, Jurgowie i tzw. Chałupie na Rojach. Dyrektor Anna Wende-Surmiak podkreśliła, iż remont Galerii Władysława Hasiora opiewający na kwotę blisko 3 mln 200 tys. zł możliwy był dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który zapewnił wkład własny na to przedsięwzięcie.

Tekst: Muzeum Tatrzańskie

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.