PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Leśnica Groń

Kultura

V Festyn Bacowski - Redyk i Wybór Gazdy Roku 2010

Środa, 15 września 2010 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica Giewont

fot. Sylwester Pytel12 września w Leśnicy-Groniu odbył się V Festyn Bacowski - Redyk i Wybór Gazdy Roku. Impreza odbyła się w ramach IX Tatrzańskich Wici, zorganizowana przez Związek Podhalan O. Groń- Leśnica, OSP, Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska oraz Radę Gminy. Miejscem festynu był stadion sportowy przy Zespole Szkół w Leśnicy. Impreza rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą o godz. 14.00 odprawioną przez ks. Mariana Dziubasa. Po przywitaniu gości nastąpiło uroczyste otwarcie Festynu Bacowskiego przez Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska- Sylwestra Pytla.


W trakcie części artystycznej na scenie zaprezentowali się: Janusz Pilny z muzyką, Zespół Regionalny „Wesele Krzemienickie”, który pokazał obrząd XIX- wiecznego wesela w Krzemienicy, Pasterskie nucicki zaśpiewały dziewczęta z Zespołu Góralskiego „Ślebodni”, nie mogło się też obyć bez występu Dziecięcego Zespołu Góralskiego „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia. Gościnnie wystąpiły też „Brzegowianki” z pięknym śpiewem i gawędami oraz duet z Boliwii – zespół Ahaju – Tari i Beto, którzy swoim oryginalnym śpiewem i grą na ciekawych instrumentach zachwycili publiczność. Zagrała też rodzinna muzyka Mrowców z Szaflar, a także młoda grupa wokalno-instrumentalna „Rezeda”, która na Festynie bacowskim miała swój debiut. „Rezeda” bawiła też uczestników zabawy góralskiej, która odbyła się w plenerze na zakończenie imprezy.

Główną atrakcją V Festynu Bacowskiego był okazały redyk, który przeszedł przez Leśnicę, prowadzony przez Bace Ryszarda Kuchtę z Białki Tatrzańskiej. Po redyku bacowie - Rysiek Kuchta, Władysław Sądelski, Jan Mąka Polcyn i Józek Budz - Miescorz zaśpiewali na scenie.

Kandydaci na Gazde Roku 2010 brali udział w ciekawych konkurencjach takich jak: cięcie drzewa na czas, składanie homonta góralskiego, wiedza o regionie, taniec i śpiew góralski. Wacław Cetera z Zaskala, Stanisław Babiarz z Bańskiej Wyżnej, Jan Bieniek z Bukowiny Tatrzańskiej, Stanisław Franosz z Poronina oraz Stanisław Bieniek z Brzegów wyśmienicie poradzili sobie z zadaniami, wykazując się przy tym dużym poczuciem humoru. Wszystko odbywało się pod okiem Jury, które ostatecznie wybrało Gazdę Roku 2010, którym został STANISŁAW BABIARZ z Bańskiej Wyżnej. Zwycięzca otrzymał piłę motorową ufundowaną przez Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska oraz oposek i spinkę góralską ufundowaną przez Janinę i Jacka Walasów – Sklep Regionalny w Groniu. II miejsce zajął Wacław Cetera z Zaskala a nagrodę – piłę motorową ufundowali Maria i Marian Furczoniowie - „Tatrzański Gościniec” w Leśnicy. Równorzędne III nagrody otrzymali: Stanisław Bieniek, Jan Bieniek z Bukowiny i Stanisław Franosz.

W trakcie Festynu zorganizowana została loteria fantowa, z której dochód przeznaczono na remont Domu Kultury w Leśnicy–Groniu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.