PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Leśnica Groń

Zaproszenia

X Festyn Bacowski

Niedziela, 27 września 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

X Festyn Bacowski27 września, w niedzielę, w Leśnicy - Groniu odbędzie się ciekawe wydarzenie związane z tradycjami pasterskimi na Podhalu, Jubileuszowy X Festyn Bacowski- Redyk i Wybór Gazdy Roku 2015.


Program dziesiątej edycji festynu obejmuje występy zespołów regionalnych, prezentację baców z Gminy Bukowina Tatrzańska, odbędą się konkurencje dla kandydatów na Gazde Roku, podczas których gazdowie będą musieli się wykazać zręcznością, umiejętnościami oraz wiedzą o regionie.

Głównym punktem programu będzie redyk owiec, który przejdzie przez miejscowości Leśnica i Groń, w tym roku owce przejdą przez Sądel, redyk poprowadzą Marian Sądelski wraz z ojcem. Tegoroczny program został wzbogacony o konkurencje i konkurs na „Bońtara Roku”.

- Bońtar to pomocnik juhasa na bacówce. Jego obowiązkiem jest naganianie owiec. Dla młodych chłopców przygotowaliśmy konkurencje sprawnościowe oraz pytania dotyczące czynności  wykonywanych na bacówce- mówi Maria Dudek, organizator imprezy.

Wśród konkurencji na Gazdę Roku znajdą się m.in.: cięcie drzewa piłą na czas, składanie kosy do koszenia owsa i żyta, a także taniec i śpiew góralski. W niedzielę zaprezentują się również dotychczasowi Gazdowie, którzy otrzymali ten tytuł w latach 2006- 2014. Będzie można również posmakować regionalnych produktów.

- Podczas festynu odbędzie się promocja i degustacja wszystkich jedenastu produktów regionalnych z Małopolski, zarejestrowanych w Unii Europejskiej, w ramach kampanii „Zasmakuj w Małopolsce”. Zachęcamy najmłodszych do uczestnictwa w konkursach z nagrodami oraz wszystkich do degustacji potraw z jagnięciny podhalańskiej oraz innych produktów regionalnych - mówi Kazimierz Furczoń z Leśnicy, współorganizator festynu i Prezes Tatrzańsko- Beskidzkiej Spółdzielni Producentów „Gazdowie”, pierwszy baca, który uzyskał certyfikaty unijne.

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagrody Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska, organizatorzy zapraszają na zabawę taneczną z zespołem wokalno-instrumentalnym „Parzenica”.

Festyn Bacowski jest ostatnim wydarzeniem tegorocznych XIV Tatrzańskich Wici. 

PROGRAM X FESTYNU BACOWSKIEGO – REDYK I WYBÓR GAZDY ROKU 2015 - 27 września 2015 – Leśnica – Groń

13.00 - "Zasmakuj w Małopolsce” - kampania Województwa Małopolskiego promująca   produkty regionalne zarejestrowane w UE, degustacja produktów, konkursy, zabawy.

14.00 – Oficjane otwarcie festynu

14.15 – Występ zespołu "Zawaternik” z Leśnicy – Gronia

14.45 – Redyk owiec prowadzony przez baców z gminy Bukowina Tatrzańska

15.15 – Prezentacja baców i dotychczasowych Gazdów Roku 2006-2014

15.30 – Występ zespołu "Ślebodni” z Leśnicy – Gronia

16.00 – Prezentacja kandydatów na Gazde Roku, pierwsza konkurencja

16.15 – Prezentacja kandydatów na "Bońtara Roku”, konkurencje

16.30 – Występ zespołu "Parzenica”

17.00 – Konkurencje dla kandydatów na Gazde Roku i "Bońtara Roku”

17.20 – Grupa śpiewacza HARNE ze Skalnego Podhala

17.40 – Wystep Zespołu Regionalnego "Lipniczanie" z Lipnicy Wielkiej k. Nowego Sącza

18.00 – Taniec góralski kandydatów na Gazde Roku

18.30 – Występ zespołu "Lipniczanie”

19.00 – Ogłoszenie wyników na "Bońtara Roku”

19.15 – Ogłoszenie wyników na Gazde Roku 2015, wręczenie Nagrody Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska, taniec Gazdy Roku z Gaździną roku 2015

20.00 – Zabawa taneczna – gra zespół  wokalno – instrumentalny "Parzenica”

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.