PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Leśnica Groń

Zaproszenia

X Festyn Bacowski

Niedziela, 27 września 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

X Festyn Bacowski27 września, w niedzielę, w Leśnicy - Groniu odbędzie się ciekawe wydarzenie związane z tradycjami pasterskimi na Podhalu, Jubileuszowy X Festyn Bacowski- Redyk i Wybór Gazdy Roku 2015.


Program dziesiątej edycji festynu obejmuje występy zespołów regionalnych, prezentację baców z Gminy Bukowina Tatrzańska, odbędą się konkurencje dla kandydatów na Gazde Roku, podczas których gazdowie będą musieli się wykazać zręcznością, umiejętnościami oraz wiedzą o regionie.

Głównym punktem programu będzie redyk owiec, który przejdzie przez miejscowości Leśnica i Groń, w tym roku owce przejdą przez Sądel, redyk poprowadzą Marian Sądelski wraz z ojcem. Tegoroczny program został wzbogacony o konkurencje i konkurs na „Bońtara Roku”.

- Bońtar to pomocnik juhasa na bacówce. Jego obowiązkiem jest naganianie owiec. Dla młodych chłopców przygotowaliśmy konkurencje sprawnościowe oraz pytania dotyczące czynności  wykonywanych na bacówce- mówi Maria Dudek, organizator imprezy.

Wśród konkurencji na Gazdę Roku znajdą się m.in.: cięcie drzewa piłą na czas, składanie kosy do koszenia owsa i żyta, a także taniec i śpiew góralski. W niedzielę zaprezentują się również dotychczasowi Gazdowie, którzy otrzymali ten tytuł w latach 2006- 2014. Będzie można również posmakować regionalnych produktów.

- Podczas festynu odbędzie się promocja i degustacja wszystkich jedenastu produktów regionalnych z Małopolski, zarejestrowanych w Unii Europejskiej, w ramach kampanii „Zasmakuj w Małopolsce”. Zachęcamy najmłodszych do uczestnictwa w konkursach z nagrodami oraz wszystkich do degustacji potraw z jagnięciny podhalańskiej oraz innych produktów regionalnych - mówi Kazimierz Furczoń z Leśnicy, współorganizator festynu i Prezes Tatrzańsko- Beskidzkiej Spółdzielni Producentów „Gazdowie”, pierwszy baca, który uzyskał certyfikaty unijne.

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagrody Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska, organizatorzy zapraszają na zabawę taneczną z zespołem wokalno-instrumentalnym „Parzenica”.

Festyn Bacowski jest ostatnim wydarzeniem tegorocznych XIV Tatrzańskich Wici. 

PROGRAM X FESTYNU BACOWSKIEGO – REDYK I WYBÓR GAZDY ROKU 2015 - 27 września 2015 – Leśnica – Groń

13.00 - "Zasmakuj w Małopolsce” - kampania Województwa Małopolskiego promująca   produkty regionalne zarejestrowane w UE, degustacja produktów, konkursy, zabawy.

14.00 – Oficjane otwarcie festynu

14.15 – Występ zespołu "Zawaternik” z Leśnicy – Gronia

14.45 – Redyk owiec prowadzony przez baców z gminy Bukowina Tatrzańska

15.15 – Prezentacja baców i dotychczasowych Gazdów Roku 2006-2014

15.30 – Występ zespołu "Ślebodni” z Leśnicy – Gronia

16.00 – Prezentacja kandydatów na Gazde Roku, pierwsza konkurencja

16.15 – Prezentacja kandydatów na "Bońtara Roku”, konkurencje

16.30 – Występ zespołu "Parzenica”

17.00 – Konkurencje dla kandydatów na Gazde Roku i "Bońtara Roku”

17.20 – Grupa śpiewacza HARNE ze Skalnego Podhala

17.40 – Wystep Zespołu Regionalnego "Lipniczanie" z Lipnicy Wielkiej k. Nowego Sącza

18.00 – Taniec góralski kandydatów na Gazde Roku

18.30 – Występ zespołu "Lipniczanie”

19.00 – Ogłoszenie wyników na "Bońtara Roku”

19.15 – Ogłoszenie wyników na Gazde Roku 2015, wręczenie Nagrody Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska, taniec Gazdy Roku z Gaździną roku 2015

20.00 – Zabawa taneczna – gra zespół  wokalno – instrumentalny "Parzenica”

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.