PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Lipnica Wielka

Kultura

5. rocznica śmierci dra Emila Kowalczyka

Wtorek, 23 lutego 2010 r.
Autor: Karolina Kowalczyk - Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Lipnicy Wielkiej

fot. Bronek KowalczykW dniu 20 lutego 2010 roku odbyła się niezwykle ważna impreza dla orawskiej społeczności: Obchody 5. rocznicy śmierci dra Emila Kowalczyka „Dr Emil Kowalczyk. Pro Memoria” w ramach Dnia Kultury Orawskiej.


Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą z pocztami sztandarowymi. Po mszy świętej reprezentacja gminy Lipnica Wielka i Szkoły Podstawowej nr 4 w Przywarówce złożyły wiązanki na grobie Emila.

W dalszej części odbyła się wieczornica poświęcona pamięci tego wielkiego Orawianina. Montaż słowno-muzyczny przygotowało gimnazjum w Lipnicy Wielkiej pod wrażliwym okiem Pani mgr Bogusławy Wziątek i mgr Anny Cymerman. Towarzyszyła im grupa śpiewacza zespołu „Orawiacy” i Muzyka Lipnicka. Młodzież w sposób bardzo refleksyjny przypomniała życiorys i twórczość dra Emila Kowalczyka. To był jeden z wzruszających momentów tego wieczoru. Drugim takim akcentem była projekcja filmu poświęconego pamięci tego wielkiego człowieka.

Trzecim niezwykle wzruszającym bodźcem był koncert Andrzeja Dziubka z muzykami, w którym zaprezentowano autorskie aranżacje muzyczne do tekstów dra Emila. Wraz z Andrzejem zagrali muzycy z De Press: Tomasz Fudala – gitara i Dariusz Budkiewicz gitara basowa. Gościnnie wystąpili z nimi: Marcin Kowalczyk – skrzypce i Karolina Kowalczyk – wokal. Brawom nie było końca. Artyści byli zmuszeni do bisowania. Zaprezentowali oni takie utwory jak: „Cy bocycie Świynty Ojce”, „Orawski Psalm”, „Orawski chlebie”, „Dołeś mi Boze dzień”, „Co mnie tak dzierzy przy Tobie Orawo” „Wróć na Orawe”.

Po występach nastąpiły przemówienia gości. Wspominali Go m.in.: ks. Prałat Bolesław Kołacz, Augustyn Słaby, Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak, Andrzej Madeja z Jabłonki, Franciszek Adamczyk, Wójt Gminy Lipnica Wielka Mariusz Murzyniak i inni.

Imprezę prowadziły: Stanisława Kucek – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnicy Wielkiej i Janina Karkoszka – Dyrektor SP4 w Przywarówce.

Doktor Emil Kowalczyk był jednym z najważniejszych ludzi Orawy, wielkim znawcą i autorytetem tej podbabiogórskiej Ziemi; człowiekiem szlachetności i uczciwości, niezwykle dla ludzi życzliwym. Odszedł od nas 23 lutego 2005 roku, mając niespełna 64 lata, pozostanie w naszej pamięci jako człowiek o niezwykłej wrażliwości i szlachetnej prostocie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Spinka góralska XVSpinka góralska XVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.