PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Lipnica Wielka

Kultura

Przywracać pamięć: dr. Jan Bednarski na wystawie historycznej w Lipnicy Wielkiej

Wtorek, 27 marca 2012 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

fot. Bronisław KowalczykW Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej na Orawie otwarta została wystawa historyczna pt. Dr Jan Bednarski. Lekarz, społecznik i budziciel polskości. 1860-1926. Została ona przygotowana w grudniu 2010 r. z okazji 150. rocznicy urodzin tego wielkiego polskiego patrioty i od tego czasu prezentowana jest w różnych miejscowościach naszego regionu.


Uroczystego otwarcia ekspozycji dokonał Bogusław Jazowski Wójt Gminy Lipnicy Wielkiej. W swoim przemówieniu podkreślił istotną rolę jaką w edukacji młodzieży ma przypominanie i przybliżanie zasłużonych dla regionu postaci. Z satysfakcją przyjął inicjatywę Polskiego Towarzystwa Historycznego, dokumentującego działalność społeczną i narodową dr Jana Bednarskiego. O ile bowiem dobrze znane są fakty z życia Piotra Borowego czy ks. infułata Ferdynanda Machay, o tyle postać bohatera spotkania jest nieco zapomniana – mówił w swym wystąpieniu.

Po otwarciu wystawy z referatem wystąpił Robert Kowalski, prezes nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, jednocześnie autor i inicjator powstania ekspozycji. Przybliżył sylwetkę dr Jana Bednarskiego, podkreślając jego zasługi dla Orawy, zaangażowanie w akcję budzicielską, a także pomoc młodzieży w zdobywaniu wiedzy i wykształcenia. Wspomniał również o działalności Bursy Gimnazjalnej p.w. św. Stanisława Kostki w Nowym Targu, której był założycielem. Obchodzi ona w bieżącym roku jubileusz stulecia swego powstania. Podkreślił, iż w jej murach mieszkało i uczyło się szereg młodych ludzi pochodzący ze wszystkich niemal miejscowości na Orawie. Słowa ta miały szczególny wymiar, gdyż skierowane były do licznie zgromadzonej młodzieży, uczniów miejscowego Liceum Ogólnokształcącego.

Wernisaż na Orawie jest kolejnym po Nowym Targu, Bystrej Podhalańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej oraz Jabłonce i Łapszach Niżnych przystankiem w jej „podróży” po miejscach związanych z działalnością dr Jana Bednarskiego. Zamierzeniem organizatorów wystawy tj. Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej jest bowiem przybliżać i popularyzować wiedzę nt. dokonań dr Jana Bednarskiego, poprzez docieranie do miejsc i społeczności lokalnych na rzecz których, przez całe swoje życie pracował. Nie mogło zatem na tym wyjątkowym w swym rodzaju szlaku pamięci, zabraknąć Lipnicy Wielkiej, zajmującej przecież w jego sercu miejsce wyjątkowe.

Otwarcie wystawy było możliwe dzięki zaangażowaniu i pomocy Karoliny Kowalczyk szefowej Gminnego Ośrodka Kultury oraz Stanisławy Kucek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnicy Wielkiej. Wystawę historyczną pt. "Dr Jan Bednarski. Lekarz, społecznik i budziciel polskości 1860-1926" można oglądać do 16 kwietnia 2012 r. w Domu Ludowym w godzinach otwarcia placówki.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska VIIISpinka góralska VIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.