PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Marzec 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Litwa

Wiadomości

5 dni na Litwie

Wtorek, 11 marca 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

5 dni na LitwieUczniowie Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu wchodzącego w skład Zespołu Szkół im. prof. Jana Venuleta spędzili 5 dni na Litwie, razem z rówieśnikami z Litwy, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Młodzi z 5 krajów biorą udział w unijnym projekcie „Comenius – partnerskie projekty szkół”. Główny temat projektu brzmi: „Młodzi Europejczycy na nowo odkrywają i kultywują tradycje folklorystyczne”.


Młodzież gościło Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie. Pierwszego dnia uczniowie poznawali Wilno, wraz z unikatową architekturą Starego Miasta. Był także czas na prezentacje na temat: „Jak obchodzimy Boże Narodzenie i świętujemy Nowy Rok”. Uczniowie mieli okazję zwiedzić zamek w Trokach otoczony jeziorem oraz zapoznać się z kulturą, zwyczajami i strojami etnicznej grupy Karaimów zamieszkującej tamte tereny. Niezwykłym doświadczeniem i świetną zabawą dla Comeniusowiczów było własnoręczne lepienie, a później degustacja litewskich kibinów oraz wizyta w Cekonikes (Ciechanowiszkach), gdzie znajduje się Izba Palm i Użytku Codziennnego – tam młodzi ludzie mogli zapoznać się z tradycją i sposobem robienia palm.

Gospodarze zorganizowali również wycieczkę do skansenu w Rumszyszkach k. Kowna, gdzie znajduje się muzeum budownictwa ludowego, prezentujące cztery regiony etnograficzne Litwy. Następnie młodzież wzięła udział w warsztatach, dzięki którym poznała barwne tradycje litewskich zapustów: tworzenie marzanny, tańce i śpiewy towarzyszące obrzędom, tradycyjny litewski posiłek.

Uczestnicy projektu Comenius udali się również z wizytą do wileńskiego Urzędu Miasta. Zapoznali się z zasadami funkcjonowania magistratu, spotkali się z wiceprezydentem oraz przedstawicielem Wydziału Oświaty, a na koniec mogli podziwiać niezwykłą panoramę Wilna z balkonu widokowego. Ostatnim punktem programu były prezentacje Comeniusowiczów na temat: „Obrzędy w twoim regionie i państwie”, które przedstawili podczas wspólnego spotkania z gospodarzami w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza podczas szkolnych zapustów.

Oprócz bogatego pobytu był czas na zawarcie przyjaźni i szlifowanie języka angielskiego, którym posługują się uczestnicy projektu. Młodzież z „Venuleta” była na Litwie wraz z nauczycielkami – Anną Stołowską (koordynatorką projektu Comenius) oraz Alicją Bryniarską.

Projekt unijny, w którym biorą udział uczniowie z 5 krajów, zakłada wizyty partnerskie oraz szereg działań edukacyjnych w szkołach. Uczniowie poznają historię, geografię, folklor swojego regionu, który prezentują rówieśnikom z partnerskich szkół. Dzięki kolegom zza granicy poznają z kolei tamtejszy folklor oraz tradycje. Jesienią ubiegłego roku odbyła się pierwsza wizyta – w Bułgarii. Miejscem spotkania była miejscowość Gorna Oryahovitsa w Bułgarii. Wiosną planowany jest wyjazd do Rumunii.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.