PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2021 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Londyn

Kultura

„Młoda Polska” najnowsza wystawa polska w Londynie

Środa, 27 października 2021 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

„Młoda Polska” najnowsza wystawa polska w LondynieWybitna sztuka Młodej Polski zagościła na wystawie w Londynie. Od 14 października 2021 w londyńskiej Wiliam Morris Gallery oglądać można najnowszą ekspozycję przedstawiającą polską sztukę młodopolską. Na otwarciu wystawy obecny był wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Jak podkreślono podczas otwarcia ekspozycji, ruch Młodej Polski w latach 1890-1918 położył estetyczne i duchowe podwaliny pod odrodzenie Polski po 123 latach zaborów. Poprzez kulturę Polacy zaznaczali swoją obecność w Europie i swoje prawo do niepodległości.


Na wystawie w William Morris Gallery znaczna część przestrzeni wystawienniczej poświęcona jest Stanisławowi Witkiewiczowi i stylowi zakopiańskiemu. – To bardzo ważne wydarzenie, ponieważ od zawsze mówiło się, że to co stworzył Witkiewicz w Zakopanem, czyli styl zakopiański, styl totalny, od architektury aż po najmniejsze detale wystroju wnętrz, jest bardzo związane z ogólnym ruchem, który wówczas dział się w Europie – mówi Anna Wende-Surmiak dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. - Co więcej, było to także związane z potężnym ruchem brytyjskim zwanym Arts & Crafts. Przy okazji Witkiewicza często padało nazwisko Williama Morrisa oraz Johna Ruskina. Pomysł, żeby pokazać w Galerii Williama Morrisa Młodą Polskę i styl zakopiański jest dopełnieniem historii sztuki i architektury polskiej – dodaje. 

Dyrekcja Muzeum Tatrzańskiego przypomina, że na wystawie  prezentowanych jest ponad 20 eksponatów ze zbiorów Muzeum, z czego największym i jednym z najbardziej interesujących jest makieta Domu pod Jedlami, którą przygotowano w 1899 roku na wystawę światową w Paryżu w 1900 roku. Związana jest z nią ciekawa historia bowiem zamówiono ją u samego Stanisława Witkiewicza. Mistrz zrealizował zamówienie z pomocą zakopiańskich górali, a z wystawą światową w Paryżu wiązał bardzo duże nadzieje. – Wierzył, że makieta zostanie dobrze pokazana i że styl zakopiański zabłyśnie we Francji – wspomina dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. – Na skutek różnych zbiegów okoliczności, makieta wprawdzie pojechała do Paryża, ale nigdy nie została należycie pokazana, a wręcz w którymś momencie wróciła do Polski – dodaje. Witkiewicz był wtedy bardzo rozgoryczony Warto również dodać, że kilka lat temu Muzeum Tatrzańskie zaprezentowało wspomnianą makietę na ekspozycji w Narodowym Muzeum Górskim w Turynie. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem zwiedzających, którzy zadawali o nią liczne pytania. – Był to moment, w którym pomyśleliśmy, że Witkiewicz byłby zadowolony, bo spełniło się jego marzenie – dodaje dyrektor Anna Wende-Surmiak. – A teraz jeszcze bardziej, ponieważ nie dość, że jest eksponowana w centrum kultury europejskiej, to jeszcze na dodatek w Galerii Williama Morrisa, który jest tak ważną postacią dla Arts & Crafts jak Stanisław Witkiewicz dla stylu zakopiańskiego. Poza makietą pokazywane są także inne wyroby z kolekcji muzealnej, m.in. przepiękne łyżniki, spinki, czerpaki, a także projekt willi Koliba autorstwa Witkiewicza i koronki projektu Karola Kłosowskiego. Oczywiście pokazywane są też eksponaty z innych polskich muzeów, głównie z Muzeum Narodowego w Krakowie. Wyspiański, Mehoffer, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, to tylko niektórzy z prezentowanych artystów.

Na otwarciu pojawiło się bardzo wiele osób – zarówno Brytyjczyków jak i Polaków. Kuratorami wystawy są Julia Griffin – polska kuratorka mieszkająca w Aglii, prof. Andrzej Szczerski – dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie i kuratorka Galerii Williama Morrisa – Rosin Inglesby. Styl zakopiański jest tu przedstawiany bardzo rzetelnie i szczegółowo. Druga postać zakopiańska obok Witkiewicza, która eksponowana jest w londyńskiej galerii, to Karol Kłosowski i jego willa Cicha przy ul. Kościeliskiej. – Mam wrażenie, że Karol Kłosowski jest w polskiej historii sztuki niedoceniany. To chyba pierwsza taka wystawa – i od razu w Londynie – gdzie został on pokazany naprawdę w tak obszerny sposób. To niesamowita postać zakopiańska, która ma bardzo duży wkład w rozwój kultury zakopiańskiej, a willa Cicha to jeden z piękniejszych domów zakopiańskich – podsumowuje dyrektor Anna Wende-Surmiak.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł
  • Spinka góralska IISpinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.