PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ludźmierz

Wiadomości

Święto Bacowskie w Ludźmierzu

Poniedziałek, 21 kwietnia 2014 r.
Autor: Piotr Kyc

Święto Bacowskie w LudźmierzuWiosna. Czas rozpocząć wypas owiec. W Lany Poniedziałek 21 kwietnia, w Ludźmierzu odbyło się tradycyjne poświęcenie kierdla. Święto Bacowski rozpoczęło się od uroczystej Mszy Świętej w celu uproszenia błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Boskiej Gaździny Podhala w wypasie owiec i bydła. Błogosławieństwa dokonano w Bazylice Mniejszej Matki Boskiej Ludźmierskiej Królowej Podhala, gdzie przekazano bacom drewniane szczapy, kadzidła, kalendarze i Certyfikaty Jubileuszu Koronacji.


Poświęcono dwa żywioły ale i dwa dary boskie: wodę i ogień. Wkrótce szczapy posłużą do rozpalenia w szałasach watry, która powinna się tam palić do 29 września, czyli do dnia św. Michała.

Znakiem szczególnym tegorocznego poświęcenia owiec było berło Matki Bożej z relikwiami Jana Pawła II. Niesiono je w procesji i poświęcono nim wiernych.

Liturgii przewodniczył ks. prałat Szyszka wieloletni proboszcz parafii Świętego Krzyża w Zakopanem.

Uroczystości miały muzyczną oprawę – była muzyka pasterska i występy kapel regionalnych. Pamiętajmy o tej pięknej tradycji pasterskiej. Owce przez wieki były solą tej ziemi, karpackiej ziemi.  

Organizatorzy Święta Bacowskiego: Parafia Wniebowzięcia NMP - ks. Tadeusz Juchas, Tatrzańsko-Beskidzka Spółdzielnia Producentów "GAZDOWIE".

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.