PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Listopad 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Międzychód

Kultura

Patronat medialny WATRA

20-lecie ogniska ZP w Międzychodzie

Wtorek, 4 listopada 2014 r.
Autor: Malgorzata Wonuczka-Wnuk

20-lecie ogniska ZP w MiędzychodzieLiczna grupa przedstawicieli Zarządu zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan wzięła udział w uroczystych obchodach 20-lecia powstania ogniska ZP w Międzychodzie, noszącego imię dra Andrzeja Chamca. Ognisko w Międzychodzie od początku istnienia aktywnie prowadzi pani prezes Genowefa Rożynek. Obchody jubileuszu rozpoczęło otwarcie wystawy w Muzeum Regionalnym, dokumentującej rok po roku wieloletnią pracę ogniska. Na wystawie znalazły się archiwalne dokumenty i zdjęcia dotyczące działań dra Chamca w Międzychodzie oraz w Zakopanem.


Oddzielną część stanowi wystawa fotograficzna Stanisława Gała zatytułowana „Klimaty Podhala”. Pośród eksponatów zgromadzonych przez osoby skupione w ognisku znaleźć można m.in. obrazy na szkle, książki, elementy stroju górali podhalańskich. Jest też dział poświęcony piewcy Tatr i Podhala z Ryżyna Henrykowi Szułczyńskiemu, który  mieszkał i tworzył w Zakopanem.

Wystawie towarzyszył film-niespodzianka, przywieziony przez zakopiański Zarząd ZP, a przygotowany przez Podhalański Serwis Informacyjny Watra. Film dokumentuje moment odznaczenia pani Genowefy Rożynek Honorową Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, którą na wniosek zakopiańskiego Zarządu ZP przyznał pani Rożynek Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Ceremonia odznaczenia miała miejsce podczas Mszy św. w dniu 9.06.2013 roku w Starym Kościółku w Zakopanem, w ramach Święta ulicy Strążyskiej. Film i panią prezes nagrodzono brawami.

Kolejnymi punktami obchodów rocznicowych było złożenie wiązanki kwiatów przy tablicy poświęconej doktorowi Andrzejowi Chramcowi i  spotkanie członków ogniska ZP w Międzychodzie z zakopiańską delegacją, podczas którego wręczono tomiki poezji Józefa Stopki Faktora „Posiady przy warculi” wydanej przez ZP o/Zakopane.

W uroczystościach uczestniczyła prawnuczka dra Andrzeja Chramca Joanna Langner.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.