PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Niedzica

Kultura

Turniej Jednego Wiersza „To lubię”

Środa, 13 kwietnia 2011 r.
Autor: Marian Matusiak

Turniej Jednego Wiersza „To lubię”Turniej Jednego Wiersza odbył się 6 kwietnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Niedzicy. Był to czwarty tego typu konkurs organizowany przez niedzicką szkołę i Zakopiański Klub Literacki „Tra-WERS”, pod honorowym patronatem Urzędu Gminy Łapsze Niżne. Pomysłodawczynią konkursu jest polonistka Zespołu Szkół w Niedzicy i we Frydmanie, członkini Zakopiańskiego Klubu Literackiego Maria Magdalena Kulikowska, która z ogromną pomocą dyrekcji szkoły – mgr inż. Zofii Róż i nauczycieli: mgr Agnieszki Koterby i ks. Krzysztofa Kasprzaka organizuje konkurs w niedzickiej szkole.


Poczęstunek dla uczestników przygotowała wraz z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Niedzicy p. Janina Schlegel.

Nagrody ufundował Wójt Gminy Łapsze Niżne, Stowarzyszenie Historyków Sztuki - Zamek „Dunajec” w Niedzicy, Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy, Związek Polskiego Spisza, Firma „Żegluga i Turystyka”, Komisja do spraw profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, jak i Zakopiański Klub Literacki Tra-WERS. Poczęstunek sponsorowała szkolna Rada Rodziców działająca przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Niedzicy.

Swoją obecnością zaszczycili nas także: Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niedzicy i Prezes Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy.

Turniej adresowany był zarówno do uczniów szkół gimnazjalnych, jak i ponadgimnazjalnych z terenu Podhala i okolic. Do konkursu w tym roku zgłosiło się 18 uczestników. Wśród tekstów pisanych przez młodzież znalazły się głównie wiersze pisane językiem literackim, nie zabrakło jednak i tekstów gwarowych.

Jury postanowiło w tym roku nie wyodrębniać dwóch kategorii, tj. gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna, i tym samym przydzielić trzy pierwsze miejsca oraz pięć wyróżnień.

Wyróżnienia otrzymali:

Elżbieta Milaniak – uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Niedzicy za wiersz w gwarze spiskiej „Na muzyce”, który oddawał atmosferę panującą na Spiszu podczas zabawy w remizie.

Aleksandra Bielak - za wiersz „Spojrzałam dziś w okno”.

Krzysztof Ryłko – ZSZ nr 1 im. A. Dziedzica w Zakopanem, za wiersz pisany językiem gwarowym pt. „Redyk” - poza samym tekstem doceniono niezwykły strój uczestnika oraz ciekawą interpretację tekstu.

Bartłomiej Kopytko – uczeń Gminnego Publicznego Gimnazjum w Maniowach za wiersz pt. „Kwiecień”, w którym autor przypominał nie tylko o zeszłorocznej katastrofie w Smoleńsku, która, miała miejsce w tytułowym miesiącu ale i o odejściu wielkiego człowieka – Jana Pawła II, czy też o wydarzeniach katyńskich sprzed wielu lat. Chłopiec celnie zauważył, że kwiecień – „Miesiąc wiosenny, piękny, pachnący..., stał się miesiącem żalu...”.

Sebastian Pańszczyk – uczeń Szkoły Rolniczej na Kokoszkowie, który oczarował publikę, w tym jury, swoim strojem, interpretacją, oryginalnością, za wiersz gwarowy pt. „Przygoda”.

III miejsce – otrzymała Katarzyna Pawlica, uczennica Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem za wiersz bez tytułu, który zaczynał się słowami „Myślisz, że zamknięta w kropli dźwięku...”, który mówił o tym co nieuniknione - o śmierci.

II miejsce – otrzymała Natalia Barnasz - uczennica Zespołu Szkół we Frydmanie za wiersz, pt. „Bitwa ciała”, który świetnie zinterpretowała. Należy podkreślić też niezwykłą tematykę tekstu, w której młode ciało człowieka toczy ze sobą zajadłą bitwę, walczy by wreszcie rozkwitnąć, dorosnąć. Warto też zwrócić uwagę na nagromadzenie środków artystycznego wyrazu i licznych, naukowych odwołań.

I miejsce – za wiersz pt. „Krokus” dla Joanny Jędraczki – uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego w Zakopanem za rewelacyjną interpretację własnego tekstu gwarą oraz wnikliwą obserwację budzącej się do życia przyrody Podhala i Tatr.

Komisja w składzie:

Przewodniczący:

Marian Matusiak – prezes Zakopiańskiego Klubu Literackiego oraz

Członkowie:

Maria-Magdalena Kulikowska – polonista, poetka, członek Zakopiańskiego Klubu Literackiego,

Krystyna Szostak Rajca – poetka, członek Zakopiańskiego Klubu Literackiego,

Alicja Świechowska – Henkelmann – poetka, członek Zakopiańskiego Klubu Literackiego,

Konkurs ma charakter cykliczny, pragniemy corocznie stwarzać szansę zaistnienia nowym, nieznanym autorom, a przez nadanie wysokiej rangi i oprawy całemu przedsięwzięciu, uczynić je ważnym wydarzeniem szkolnego i literackiego kalendarza.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.