PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Niedzica

Kultura

Seminarium naukowe w zamku "Dunajec" w Niedzicy

Wtorek, 7 czerwca 2011 r.
Autor: Barbara Dąbrowska

fot. Barbara Dąbrowska"Siedem wieków zamków w Starej Lubowli i Niedzicy" to tytuł seminarium, które odbyło się w dniach 20-21 maja 2011 roku w niedzickiej warowni. Spotkanie to zorganizowano w ramach projektu: "Wiedza historyczna jako warunek pogłębiania spiskiego poczucia regionalnego".


Uczestników seminarium przywitały dyrektorki: Ewa Jaworowska-Mazur -
"Muzeum-Zespół Zamkowy w Niedzicy" oraz Monika Pavecikova -
"Lubownianske muzeum-hrad v Starej Lubovni". Pierwszego dnia odbywały się wykłady dotyczące stanu badań i prac konserwatorskich obu zamków. Pierwszy wystąpił prof.Tadeusz Trajdos; przedstawił dzieje zamku "Dunajec" w Niedzicy. Kolejny gość, przybyły ze Słowacji - mgr Miroslav Stevik - opowiadał o architekturze zamków w Lubowli, Rużbachach, Podolińcu, Kieżmarku a także o Zamku Spiskim. Teorię z praktyką połączył w swym wystąpieniu mgr Piotr Stępień reprezentujący Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki. Przedstawił on przemiany architektoniczne niedzickiego zamku z uwzględnieniem rozmaitych problemów konserwatorskich. Uzupełnieniem wykładu był spacer po zamku uczestników seminarium pod przewodnictwem pana Piotra Stępnia. O badaniach historycznych opowiadał mgr Piotr Wierzbicki. Omówił on zamki Spisza i pogranicza w lustracjach z XVI i XVII wieku w odniesieniu do zapisów średniowiecznych.

W przerwie seminarium odbył się wernisaż wystawy "Memoires" Annymarii Mikulikowej, artystki ze Starej Lubowli, zajmującej się projektowaniem niekonwencjonalnej biżuterii.

Wieczorem uczestnicy seminarium mieli okazję oglądać dwa zamki z nietypowej dla ich założenia perspektywy - lustra wody zalewu czorsztyńskiego.

Drugiego dnia zajęcia odbywały się w terenie. Zaprezentowano drewniane kościoły w Grywałdzie, Dębnie, Harklowej, Łopusznej i Trybszu a murowane świątynie Spisza - w Niedzicy, Łapszach Niżnych, Łapszach Wyżnych i Frydmanie. Świecką architekturę reprezentował dwór w Łopusznej, będący dawną siedzibą rodzin Lisickich i Tetmajerów.

Projekt, w ramach ktorego zorganizowano seminarium, był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.