PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Niedzica

Wiadomości

Rekordowa skuteczność redukcyjna fali powodziowej dla zbiornika czorsztyńskiego

Środa, 26 maja 2010 r.
Autor: ZEW Niedzica S.A.

Rekordowa skuteczność redukcyjna fali powodziowej dla zbiornika czorsztyńskiegoZapora w Niedzicy kolejny raz skutecznie ochroniła mieszkańców Pienin i Sądecczyzny przed żywiołem wezbranej wody Dunajca i równocześnie przyczyniła się do obniżenia kulminacji fali powodziowej w Wiśle. Tama na Dunajcu w Niedzicy, której budowa budziła wiele kontrowersji, teraz w obliczu sytuacji kryzysowej nie budziła już wątpliwości i dyskusji.


Zbiornik retencyjny pracował normalnie, zatrzymując katastrofalny nadmiar przybierających gwałtownie wód. Dzięki temu nie było szkód w dolinie Dunajca, woda mieściła się w korycie rzeki, przepływy poniżej zapory były przewidywalne, działał system ostrzegania o zmianach odpływu.

Czy Dunajec stał się łagodniejszy, czy zmienił swój górski, zmienny i nieprzewidywalny charakter? Nic bardziej mylnego. Powódź 17 maja przyniosła do zbiornika czorsztyńskiego prawie 750 m3/s i choć było to o połowę mniej niż niosła fala w 1997 roku, to w ciągu 1,5 doby nastąpił 15-krotny przybór wody w rzece! Przepływ nieszkodliwy dla Dunajca poniżej zapory określono na 250 m3/s, czyli gdyby nie zapora w Niedzicy, to w rzece płynęłoby aż 3 razy więcej wody! Podczas tej powodzi odpływ z zapory nie przekroczył nieszkodliwego dla brzegów stanu, nadmiar wody wypełnił częściowo w zbiorniku stałą rezerwę powodziową oraz całkowicie rezerwę „dodatkową", którą celowo przygotowano w oparciu o doświadczenia eksploatacyjne i niepokojące prognozy hydrologiczne obfitych opadów.

Dzięki znacznej pojemności retencyjnej i właściwie prowadzonej eksploatacji podczas tej powodzi skuteczność redukcyjna fali dla zbiornika czorsztyńskiego wyniosła 66 %, to najwięcej w dotychczasowej historii jego funkcjonowania. Od wskaźników ważniejsza jest

jednak rzeczywista ochrona dobytku zagrożonego woda; podczas powodzi woda o mało co nie zniszczyła placu budowy mostów w Krościenku oraz w Tylmanowej.

Tej ostatniej budowie, ze względu na wyjątkowo nisko nad wodą ułożone szalunki przygotowanego do betonowania mostu groziła katastrofa budowlana, ponieważ woda powodziowa nie mieściła się już pod konstrukcjami wsporczymi. W Pieninach więc woda nie szkodzi, a pracuje dla pożytku ludzi, jest ujarzmiana i rozumnie wykorzystywana. Po raz kolejny zapora w Niedzicy ocaliła mieszkańców regionu i ich dobytek. Istotny jest także fakt, że ograniczenie przepływu z zapory niedzickiej dało możliwość efektywnej pracy zapory Rożnów, której zbiornik był wówczas prawie pozbawiony rezerwowej pojemności.

Niech ta informacja będzie naszym głosem w dyskusji nad zasadnością budowy zbiorników retencyjnych. Wbrew rozpowszechnianym przez pseudospecjalistów i działaczy organizacji ekologicznych opiniom, kwestionującym znaczenie obiektów przeciwpowodziowych, zapory w sytuacjach powodziowych spełniają swoją ochronną rolę, a niepodważalnym dowodem jest właśnie Niedzica.

Grzegorz Podlewski
Prezes Zarządu ZEW Niedzica S.A.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.