PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowe Bystre

Kultura

X Jubileuszowy „Osod w Nowem Bystrem”

Środa, 29 sierpnia 2012 r.
Autor: Anna Pawlikowska

X Jubileuszowy „Osod w Nowem Bystrem”W niedzielę 26 sierpnia w Nowem Bystrem odbył się X jubileuszowy „Osod w Nowem Bystrem”. Organizatorem imprezy był miejscowy Oddział Związku Podhalan. Redyk przeszedł przez wieś prowadzony przez bacę Andrzeja Skorusę i jego juhasów. Śpiew juhasów był donośny, a i harmonia przygrywała poddając ton. Po zamknięciu owiec w kosorze juhasi ze śpiewem weszli na scenę i każdy zatańczył po góralsku.


Część artystyczną rozpoczęli „Mali Bystrzanie” – gospodarze imprezy. Po „Małych Bystrzanach” wystąpił zespól „Okresanek” z Czech, z którym nasz zespól nawiązał kontakt w zeszłym roku  na Międzynarodowym Festiwalu „Święto Dzieci Gór”. Zespól tańczył wytrwale i nie zniechęcił ich nawet ulewny deszcz. Młodzież zakończyła występ kompletnie przemoczona ale uśmiechnięta.  Widownia nagrodziła występ brawami.  Po Czechach na scenie pojawili się Włosi. W tym roku gościliśmy Grupę  "Gli Amici del Folklore" z Sardynii. Zespól występuje na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i gościnnie wystąpił u nas. Podobały się bogate stroje Włochów  i chóralny śpiew na wiele głosów.

Do walki o tytuł Mistrza Polski w Piciu Zyntycy stanęło w tym roku 14 zawodników i 3 zawodniczki. Do wypicia panowie mieli był duży cerpok  (około litra) zyntycy a panie mały mały cerpok  (około pół litra). W konkurencji panów walka była zażarta bo po pierwszej turze był remis (15,1 sekundy)  i niezbędna była dogrywka. W dogrywce panowie pili po łochli  zyntycy i Władysław Zubek okazał się lepszy od swojego rywala, którym był Marek Ignatiuk. Czasy zawodników to 5,9 sekundy Zubek i 7 sekund Ignatiuk. 

Tegorocznym Mistrzem Polski w Piciu Zyntycy został Władysław Zubek  z Dzianisza. Jest to zeszłoroczny zdobywca III miejsca i kilkakrotny uczestnik zawodów. Pierwszą nagrodą w tym roku była koszula góralska,  spinka i bon towarowy wartości  50 zł. Druga nagroda to męska kamizelka sukniana oraz bon o wartości 25 zł. Nagroda ta pojechała do Żyrardowa i niech się Panu Markowi Ignatiukowi dobrze nosi. Trzecie miejsce z czasem 17,0 sekund zajął  Marcin Momola z Ratułowa. Nagrodą była czapka fiakierka i bon o wartości 25 zł. Rekord Polski nie został pobity, nadal wynosi 12,65 sekundy i należy do Stanisława Bzdyka z Nowego Bystrego. Wyniki kobiet:

 1. Krystyna Kopeć z Dzianisza  miała czas 9,1 sekundy,
 2. Maria Staszel z Cichego 14,1 sekundy
 3. Grażyna Saguła z Bustryku 17,8 sekundy

Panie w nagrodę otrzymały po 2 pary korali oraz bony towarowe o wartości 50 zł za pierwsze miejsce i o wartości  25 zł za II i III miejsce.  Poza konkursem,  w piciu zyntycy wystartował Justyn Saguła,  7 – latek z Bustryku. Wypił mały cerpok zyntycy w 21,3 sekundy. Otrzymał nagrodę dla najmłodszego zawodnika w postaci małej kamizelki suknianej.

Nad prawidłowością przebiegu zawodów czuwało jury w składzie: zastępca Wójta Gminy Poronin Andrzej Buńda, były gminny Dyrektor Szkół w Poroninie i zastępca Wójta Jan Palider, sołtys wsi Nowe Bystre Stanisław Kula a także nowobystrzanin Zbigniew Sikora. Czas zawodnikom mierzył  Marcin Dyląg, nauczyciel wychowania fizycznego z miejscowej szkoły. Jury uważnie obserwowało zawody i za nieregulaminowe rozlewanie zawartości kubków doliczano karne sekundy. Po zawodach na scenie zagościł zespól „Łemkowyna” przedstawiając muzykę Bieszczad i tamtejszych górali – Łemków. Członkiem zespołu jest nasz ziomek  nowobystrzanin Wojciech Zubek.  Na zakończenie wystąpił nieoceniony kabaret „Truteń” – panowie którzy maja dystans do całego świata a największy do  siebie.

Po zakończeniu części artystycznej rozpoczęła się zabawa. Pogoda nie była bardzo przychylna tańcom bo chwilami  mżawił deszcz ale chętnych było wielu. 

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim sponsorom i  fundatorom nagród. Ich pomoc jest nie do przecenienia w dzisiejszych czasach. Osobne podziękowania składamy wszystkim którzy swoją pracą  pomogli  nam w organizacji  imprezy.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
  30 zł
 • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
  7 zł
 • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
  55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.