PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Sącz

Kultura

„Jaferniocek” na „Święcie Dzieci Gór”

Niedziela, 2 sierpnia 2015 r.
Autor: Łukasz Gromada

„Jaferniocek” na „Święcie Dzieci Gór”Zespół „Jaferniocek” z Ostrowska powrócił właśnie z 23. Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór”, gdzie reprezentował region górali podhalańskich. Tegoroczne hasło sądeckiego festiwalu to: „Dziecięca przyjaźń buduje pokój świata dorosłych” – i wokół przyjaźni toczyło się całe życie tego lipcowego tygodnia. W tym prestiżowym festiwalu bierze udział rokrocznie dwanaście zespołów – sześć polskich i sześć zagranicznych, które tworzą między sobą tzw. pary kamrackie.


Podhalanom przypadła w tym roku grupa górali z Tajwanu „Alisen Chou”, z którą integrowali się przez cały tydzień. Tajwańczycy mieli okazję odwiedzić również Podhale. Dzieci z „Jaferniocka” zaprosiły ich do swoich domów na obiad, a później wspólnie ze swoimi kamratami dały występ na scenie w Ostrowsku. Zawiązały się gorące przyjaźnie, a goście z Azji swą serdeczność okazywali na każdym kroku.

Na narodowy dzień tajwańsko-podhalański do Nowego Sącza zjechały rodziny uczestników, twórcy ludowi, gaździnki z ostrowiańskiego KGW, sołtys Zbigniew Żegleń oraz dyrektor GOK-u Józefa Kuchta. „Jaferniocek” nie zawiódł publiczności, stając na wysokości zadania. Prezentacja „Na św. Floriana” została wyróżniona przez międzynarodową Radę Artystyczną za „ciekawy temat widowiska, dobry taniec chłopców, odpowiednie ubiory i rekwizyty nawiązujące do treści programu”. Na koncercie finałowym górale spod tajwańskiego Alishan zatańczyli „po nasemu”, a mali ostrowianie nie gorzej opanowali egzotyczne tańce plemienia Tsou. Przed odjazdem niejednemu łza zakręciła się w oku. Wzruszający był obraz żegnania się przyjaciół z dwóch tak odległych od siebie stron świata.

Szczególne podziękowania należą się dzieciom z Ostrowska i ich kamratom z Chiayi, instruktorom: Iwonie i Michałowi, opiekunom: Ani, Agnieszce, Anecie, Beacie, Bogdanowi i ciotce Teresce, rodzicom, wspomnianym gościom festiwalowym, pilotce Emilce oraz całemu sztabowi organizacyjnemu „Święta Dzieci Gór”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.