PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ, Zakopane

Wiadomości

W Nowym Targu i Zakopanem kolejny raz gościli ginekolodzyRelacja wideo!

Poniedziałek, 3 czerwca 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW dniach 23-25 maja w Nowym Targu i Zakopanem odbyły się warsztaty praktyczne oraz kurs "Praktyczna Ultrasonografia w Ginekologii i Położnictwie" zorganizowane przez profesora Marka Pietrygę z Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, przewodniczącego Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz dr Huberta Wolskiego z Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.


Warsztaty praktyczne w nowotarskim szpitalu prowadzili profesorowie Marek Pietryga, Mariola Ropacka-Lesiak, Dariusz Borowski, Piotr Kaczmarek, Piotr Węgrzyn i Wojciech Cnota. Wzięło w nich udział 50 lekarzy. Przebadano 48 pacjentek z terenu Podhala.

- Warsztaty w nowotarskim szpitalu to typowe praktyczne zajęcia. Kursanci wykonywali badania USG pod okiem trenerów, którzy modyfikowali ich działania. Pacjentki były bardzo zadowolone, ponieważ badania te były niezwykle dokładne. Była to rzeczywista nauka, którą lekarze potem mogą wykorzystać w swojej pracy – wyjaśnia prof. Marek Pietryga.

Natomiast w kursie odbywającym się w zakopiańskim hotelu Belvedere uczestniczyło 300 lekarzy z całej Polski. Wśród zaproszonych wykładowców znalazło się trzech wybitnych specjalistów z zagranicy: Torvid Kiserud (Norwegia), Seamundur Gudmundsson i Povilas Sladkievicius (Szwecja).

- Konferencja była poświęcona również praktycznym aspektom diagnostyki ultrasonograficznej w położnictwie i ginekologii. Ultrasonografia jest najnowocześniejszą i nieinwazyjną metodą obrazowania.  Bardzo się rozwinęła w ostatnich 10 latach i zrewolucjonizowała całe położnictwo i ginekologię. Jest to niezwykle pomocne narzędzie, bez którego obecnie lekarz ginekolog tylko w niewielkim stopniu może wykonywać swoja pracę – dodaje profesor.

- W trakcie obrad omówiono następujące zagadnienia: praktyczną diagnostykę dopplerowską w diagnostyce prenatalnej, oznaczanie DNA płodowego w krążeniu matczynym – nowoczesną nieinwazyjną diagnostykę aberracji chromosomalnych, rewolucję w badaniach prenatalnych w Polsce i na świecie, markery ultrasonograficzne aberracji chromosomalnych w I badaniu prenatalnym, praktyczne aspekty badań klinicznych i ultrasonograficznych w diagnostyce porodu przedwczesnego, praktyczną ultrasonografię w onkologii ginekologicznej, uroginekologii, diagnostyce niepłodności. Na podstawie prezentacji filmowych omówiono różnicowanie wad rozwojowych serca, układu, pokarmowego i kostnego. Było to forum dyskusyjne z uczestnikami. Profesor Marek Pietryga przedstawił także materiały na egzaminy w jesiennej sesji 2013 do certyfikatu badań prenatalnych, dopplerowskich i echa serca płodu – podsumowuje konferencję dr Hubert Wolski.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.