PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Hyrni na „podłazach”

Czwartek, 21 stycznia 2010 r.
Autor: Renata Piżanowska

Hyrni na „podłazach”Hyrni” na tradycyjne „podłazy” wybrali się do nowotarskiego MOKu. Przy pełnej sali Maciej Warpecha, prowadzący zespół, życzył zebranym pomyślności na przyszły rok sypiąc obficie owsem. Po rozsunięciu się kurtyny oczom zebranym ukazało się wnętrze góralskiej chałupy. Rodzina właśnie krzątała się przy stole gdy do izby weszli kolędnicy. Kolędowali z Herodem, turoniem, śmiercią i diabłem, pomiędzy nich biegały aniołki i owieczki. Była też i Święta Rodzina.


Tradycyjne góralskie „podłazy” to odwiedzanie przez kawalerów domów swoich wybranek zaraz po uroczystej pasterce. Wtedy to ubrani w odświętne stroje szli do domów swoich panien i sypiąc owies składając świąteczne życzenia.
Na scyńście, na zdrowie
No to Boże Narodzenie
Coby Wam się darzyło
Syćko dobrze rodziło
W oborzek, komoze
Sędel dobrze…
Owies, symbol obfitości, leżał rozsypany po izbie aż do Św. Szczepana. Tak wyglądały „podłazy” dawniej. Obecnie przyjął się zwyczaj kolędowania całymi grupami i ma on raczej charakter zalotów. Dawniej zwyczaj ten miał na celu zapewnienie pomyślności na kolejny, nadchodzący rok.
„Hyrni” po raz kolejny wystąpili w łączonym składzie, tzn. dorośli i dzieci. W listopadzie 2009 roku w takim samym składzie występowali w Saint Victor (południowa Francja). Wg mnie pomysł połączenia dwóch kategorii wiekowych świetny, zwłaszcza, że spontaniczność dziecięca wspaniale harmonizowała z opanowaniem i profesjonalizmem tancerzy dorosłych. Miło też było zobaczyć na scenie najstarszych członków zespołu. Występ obserwował również, tym razem z widowni, założyciel zespołu, Bronisław Warpecha.
Coby Wam się darzyło…

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    45 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.