PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Rzeźby Edwarda Sutora w Muzeum Podhalańskim

Poniedziałek, 1 lutego 2010 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

Rzeźby Edwarda Sutora w Muzeum PodhalańskimNa piętrze nowotarskiego ratusza miejskiego odnowionego w ramach rewitalizacji centrum miasta można oglądać wystawę rzeźb nieżyjącego już rzeźbiarza-prymitywisty, artysty-amatora Edwarda Sutora. Prace pochodzą ze zbiorów, które od rodziny autora zakupiło Miasto Nowy Targ. Przy okazji wernisażu wystawy promowane było wydawnictwo – katalog dzieł nowotarżanina.


- Profesor Leon Jończyk napisał, iż cieszy się że w Nowym Targu w 26 lat po śmierci Edwarda Sutora są jeszcze ludzie nim zafascynowani, którzy robią coś, co jest potrzebne aby Sutor dalej istniał w świadomości – powiedział podczas wernisażu Burmistrz Marek Fryźlewicz. Jedną z osób, które cytowany profesor miał na myśli jest Marcin Jagła, naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji Miasta, który zorganizował w internecie wirtualną galerię zdjęć rzeźb Sutora pod adresem www.nowytarg.pl/sutor <http://www.nowytarg.pl/sutor> oraz doprowadził do wydania katalogu. Drugą osobą jest prywatnie zafascynowana Sutorem redaktor naczelna „Tygodnika Podhalańskiego” Beata Zalot, która pierwsze zauroczenie sztuką tego rzeźbiarza przeżyła jeszcze za czasów licealnych i na łamach prasy promowała jego twórczość.

Edward Sutor był przed wojną fryzjerem w Nowym Targu. W wyniku tragicznych przeżyć wojennych zapadł na chorobę psychiczną i to właśnie ona spowodowała, że zaczął w kamieniu i drewnie tworzyć swój własny świat. Do tej pory jego prace były wystawiane już 18. razy. Dwie rzeźby Sutora w urzędowym gabinecie ma Burmistrz Marek Fryźlewicz.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.