PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Rzeźby Edwarda Sutora w Muzeum Podhalańskim

Poniedziałek, 1 lutego 2010 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

Rzeźby Edwarda Sutora w Muzeum PodhalańskimNa piętrze nowotarskiego ratusza miejskiego odnowionego w ramach rewitalizacji centrum miasta można oglądać wystawę rzeźb nieżyjącego już rzeźbiarza-prymitywisty, artysty-amatora Edwarda Sutora. Prace pochodzą ze zbiorów, które od rodziny autora zakupiło Miasto Nowy Targ. Przy okazji wernisażu wystawy promowane było wydawnictwo – katalog dzieł nowotarżanina.


- Profesor Leon Jończyk napisał, iż cieszy się że w Nowym Targu w 26 lat po śmierci Edwarda Sutora są jeszcze ludzie nim zafascynowani, którzy robią coś, co jest potrzebne aby Sutor dalej istniał w świadomości – powiedział podczas wernisażu Burmistrz Marek Fryźlewicz. Jedną z osób, które cytowany profesor miał na myśli jest Marcin Jagła, naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji Miasta, który zorganizował w internecie wirtualną galerię zdjęć rzeźb Sutora pod adresem www.nowytarg.pl/sutor <http://www.nowytarg.pl/sutor> oraz doprowadził do wydania katalogu. Drugą osobą jest prywatnie zafascynowana Sutorem redaktor naczelna „Tygodnika Podhalańskiego” Beata Zalot, która pierwsze zauroczenie sztuką tego rzeźbiarza przeżyła jeszcze za czasów licealnych i na łamach prasy promowała jego twórczość.

Edward Sutor był przed wojną fryzjerem w Nowym Targu. W wyniku tragicznych przeżyć wojennych zapadł na chorobę psychiczną i to właśnie ona spowodowała, że zaczął w kamieniu i drewnie tworzyć swój własny świat. Do tej pory jego prace były wystawiane już 18. razy. Dwie rzeźby Sutora w urzędowym gabinecie ma Burmistrz Marek Fryźlewicz.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.