PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Wystawa plenerowa XXX-lecie powstania NSZZ Solidarność na Podhalu

Środa, 1 września 2010 r.
Autor: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

fot. Powiatowe Centrum Kultury w Nowym TarguPrzed budynkiem Starostwa Powiatowego uroczyście otwarto plenerową wystawę związana z 30-leciem powstania NSZZ Solidarność na Podhalu. Na wystawie zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu oglądać można zdjęcia oraz kserokopie dokumentów dotyczących powstania Solidarności, które udostępnił organizatorom Władysław Skalski działacz społeczny, poseł na Sejm X kadencji. Ekspozycję przygotował i wykonał artysta plastyk Marcin Ozorowski.


Otwierając ekspozycję, jej pomysłodawca wicestarosta nowotarski Maciej Jachymiak przywitał szczególnie serdecznie uczestników wydarzeń z 1980 roku, osoby, które 30 lat temu czynnie brały udział w "wydarzeniach sierpniowych". Władysław Skalski omawiając wystawę stwierdził „Na wystawie są prawdziwe rarytasy - zdjęcia, kserokopie dokumentów. Cieszę się, że mogłem je udostępnić".

Piosenki Jacka Kaczmarskiego wykonał duet Jagoda Kret i Łukasz Rajski. Później na placu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Nowym Targu odbył się spektakl uliczny w wykonaniu „Śwarnych”. Spośród stojących ludzi wybiegły młode osoby z transparentami i okrzykami "Solidarność", "Solidarność". Rozdawano ulotki, wybuchały petardy. Pojawił się umundurowany milicjant próbujący rozgonić młodych demonstrantów. Przez megafony popłynęły komunikaty nawołujące do rozejścia się i przestrzegając, że "zgromadzenie jest nielegalne". Słychać było przemówienia Wojciecha Jaruzelskiego. Po chwili na placyk przez starostwem wpadli uzbrojeni w pałki i tarcze funkcjonariusze ZOMO. Po krótkiej szamotaninie z demonstrantami - z taśmy rozległ się głos Joanny Szczepkowskiej, aktorki, która 28 października 1989 w "Dzienniku Telewizyjnym" powiedziała znane słowa "Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm."

Goście, uczestnicy wernisażu, wśród, których znajdowali się między innymi posłowie Anna Paluch i Edward Siarka zaproszeni zostali na poczęstunek. Przechodząc pomiędzy ustawionymi w szpalerze "milicjantami" i „zomowcami” odbierali kartki żywnościowe. W sali na pierwszym piętrze na stole przygotowano chleb, kiszone ogórki, ocet i alkohol. Ze ściany zniknęło godło i insygnia starostwa. Zastąpiono je ogłoszeniami: "Losowanie papieru toaletowego odbędzie się we wtorek" oraz rysunkami nawiązującymi do "WRON-u". Wspomnienia i opowieści o „wydarzeniach sierpniowych” długo snuły się w budynku Starostwa Powiatowego w Nowym Targu.

Wystawa czynna będzie do końca września. Serdecznie zapraszamy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.