PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

I nowotarska Noc Muzeów

Środa, 1 czerwca 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikZostawić pomnik Władysława Orkana przed ratuszem, przenieść go w inne miejsce, czy w ogóle zamiast niego postawić wieżę Eiffla? Przed tego rodzaju dylematem stawali uczestnicy niecodziennej gry przygotowanej w ramach zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury Nocy Muzeów. W tym roku Nowy Targ pierwszy raz przyłączył się do cyklu imprez organizowanych w całej Polsce.


Gra polegała na własnoręcznym zaprojektowaniu rewitalizacji Rynku. Jedynym elementem, którego nie dało się poruszyć był ratusz. Resztę można było ustawiać do woli – ludzi, samochody, drzewa, sadzawki, chodniki i inne elementy małej architektury. Dla dowcipu organizatorzy przygotowali wspomnianą miniaturę wieży Eiffla.

Oprócz tejże gry oraz możliwości zwiedzania ekspozycji stałej mieszczącego się w ratuszu Muzeum Podhalańskiego MOK przygotował cykl imprez. Dr Zbigniew Moździerz opowiedział "O architekturze i budownictwie Nowego Targu" w formie wykładu. Potem odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Co kryją muzealne magazyny", oraz prezentacja zegara.

Ciekawą prezentację przygotował młody nowotarżanin Tomasz Jędrysko, który aktualnie broni pracę dyplomową pt. „Nowy Targ, projekt rewitalizacji Rynku” na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. Z punktu widzenia ostatnich głosów sprzeciwiających się wycince drzew projekt jest dość odważny, zakłada bowiem wymianę zieleni na znacznie niższą, aczkolwiek zdjęcia archiwalne prezentowane przez przyszłego architekta dowodzą, że przed laty na Rynku nie było tyle roślinności co teraz.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.