PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Jarmark Podhalański już za tydzień!

Piątek, 12 sierpnia 2011 r.
Autor: Marcin Jagła

fot. Mateusz ZamojskiNiecodzienny przebieg miała konferencja prasowa Burmistrza Miasta poświęcona organizacji XII Jarmarku Podhalańskiego, która odbyła się nie jak zwyczajowo w Urzędzie Miasta, a w plenerze przed nowotarskim Ratuszem. Tegoroczny Jarmark Podhalański rozpocznie się 19 a zakończy 21 sierpnia. Tradycyjnie odbędzie się na nowotarskim Rynku.


- "Jarmark Podhalański" to impreza łącząca w sobie elementy handlu i występów scenicznych gwiazd polskiej estrady, to najważniejsza impreza kulturalna w naszym mieście – powiedział Eugeniusz Zajączkowski zastępca Burmistrza Miasta. A skoro o gwiazdach mowa to trzeba wymienić te najjaśniej świecące czyli zespół HEY, Monikę Brodkę i Martynę Jakubowicz. W tym roku pojawiło się kilka nowości. Impreza odbędzie się nie na jednej, a na dwóch scenach, które znajdą swoje miejsce na Rynku i przy ul. św. Katarzyny. Jarmark zostanie podzielony na strefy tematyczne w których każdy znajdzie coś dla siebie.

STREFA: skansen góralski

Muzeum czy skansen nie musi być nudny! Strefa jest adresowana dla wszystkich, dorosłych i młodszych. Nazwy: przetok, kiyrnicka, sónsiek, dzieska, kosołka, puciyra, putnia, wialnia, kobylica; brzmią znajomo czy obco? Teraz pozwolą poczuć czar starych sprzętów gospodarskich. Będą także handlarze i przekupki namawiający do nabywania własnoręcznie wyhodowanych płodów rolnych - „gruli”, zboża i nie tylko. A wszystko z humorem góralskim – Tyz prowda!

Gra miejska: „Nowotarskie tajemnice”

Nietypowe zwiedzanie i poznawanie historii Miasta Nowego Targu w formie terenowej gry miejskiej ułożonej w 14 punktów/zadań do wykonania. Podczas pokonywania gry przeżyją Państwo dreszcz emocji (cmentarz, stara wieża widokowa, spotkanie z szulerem), zdziwienie niespodziankami (Lenin wiecznie żywy!), zachwyt historią (gałka, tajemnice Bursy, kopiec), jak i chwile humoru (brońcie dzwonów!, rogatkowe golenie). Będą chwile wysiłku (mąka bez końca; worek do worka), jak i przyjemności (tradycyjne lody nowotarskie). A kluczem do rozwiązania tajemnic mogą być…to pozostawimy w ukryciu, bo przecież trzeba być czujnym!

STREFA: dla rodziny

Ciągle słyszysz: „Znajdź czas dla siebie i swojej rodziny”? Masz ochotę odpocząć, ale musisz zająć się wszystkim i wszystkimi? Wejdź w naszą strefę dla rodziny, gdzie zabawa, animacja i odpoczynek tworzą spójną całość. Plac zabaw pod Ratuszem umożliwi Wam rodzinne spędzenie czasu. Proponujemy warsztaty cyrkowe, teatrzyki, rowerową ścieżkę bezpieczeństwa, a ponadto konkursy z nagrodami, plastyczne zabawy z kredkami, farbami, plasteliną…Zaraz obok Kawiarenka z pyszną kawą i smakołykami. A jeśli Wasza Rodzina zbierze grupę 4 osób możecie wyruszyć w śladami „Nowotarskich tajemnic” czyli włączyć się w grę miejską!

STREFA TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ

Sercem Podhala i góralszczyzny jest twórczość ludowa, która jest nawet czymś więcej niż dziedzictwem kulturowym zawierającym się w tradycyjnym rękodziele. W czasach, gdy wiele osób tęskni za przedmiotami wytwarzanymi nieprzemysłowo, takimi które nacechowane są indywidualnością, twórcy podhalańscy i nie tylko, umożliwią dotarcie bezpośrednio do danej dziedziny działalności rzemieślniczej. Spotkajcie się Państwo z twórcami, dla których tradycja ta jest żywa, często przekazywana z pokolenia na pokolenie, prawdziwie odczuwana, rozumiana i szanowana.

Srtefa Handlu

Jednym zdaniem szwarc mydło i powidło, tu kupisz wszystko lub prawie wszystko, czyli strefa „wszystko na sprzedaż”. I to niekoniecznie z Chin!

Zapraszamy do Nowego Targu na Jarmark Podhalański.

Kompleksowy program Jarmarku Podhalańskiego znajduje się pod adresem: http://www.mok.nowytarg.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=135&Itemid=124&lang=pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.