Nowy Targ
Kultura
Sztuka z potrzeby serca
Autor: Piotr Rayski-Pawlik
- Nie kończyli żadnych szkół, nie kierowali się żadnymi manierami, może trochę podpatrzyli w telewizji, ale malują to, co czują i widzą: otaczający świat, czyli pejzaż górski i to co jest życiem codziennym mieszkańców tej pięknej, surowej ziemi – opisywał głównych bohaterów czwartkowego finisażu wystawy Dyrektor Ośrodka Współpracy Polsko-Słowackiej Antoni Nowak.
- Praca na roli, zajęcia codzienne, to wszystko jest malowanie z potrzeby serca. Nie dla zysku, nie dla poklasku, lecz dla spełnienia swoich gdzieś głęboko drzemiących potrzeb – Dyrektor podsumował w ten sposób twórczość Miroslava Potomy i Stefana Telepa, podczas finisażu wystawy malarstwa z cyklu „Artyści pogranicza polsko-słowackiego”.
Obydwaj malarze są laureatami Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego. Ich prace można było oglądać w Ośrodku Współpracy Polsko Słowackiej. W finisażu wziął udział również Burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz.
- Poduszka brązowa
Poduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm. 100 zł - Wisiorek "Ogródek 6"
Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm 35 zł - Spinka góralska XX
Metalowa mała spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 3 cm, długość (z przekolacem) 7 cm. 220 zł



