PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Remont Kaplicy Św. Doroty przy ulicy Waksmundzkiej

Środa, 29 lutego 2012 r.
Autor: MSF

fot. Piotr Rayski-PawlikZakończył się kolejny etap remontu zabytkowej kaplicy pod wezwaniem św. Doroty i św. Marka przy ulicy Waksmundzkiej. Prace przy przywracaniu świetności pochodzącej z XVIII wieku kaplicy zapoczątkowane zostały kilka lat temu, kiedy to miasto Nowy Targ przeprowadziło prace związane z likwidacją zawilgocenia kaplicy i usunięciu zagrzybienia z jej ścian.


Pozostałe prace finansowane były przez osoby prywatne – mieszkańców ulicy Waksmundzkiej i ulic przyległych. Przy odremontowaniu kaplicy zaangażowane były również firmy: „Wolski” oraz „Piotrowski”, które wykonały bezpłatnie posadzkę oraz tynki wewnętrzne pod nadzorem (również nieodpłatnym) mgr inż. arch. Jerzego Głodkiewicza. Po przywróceniu do funkcjonowania kaplicy św. Doroty, jej ponownego poświęcenia dokonał pochodzący z Nowego Targu ks. prałat Andrzej Fryźlewicz – kanonik Kapituły Katedralnej na Wawelu.

W ubiegłym roku wykonano tynki i elewacje wewnętrzną, odnowiono wnętrze kaplicy i odrestaurowano rzeźbę przedstawiającą św. Dorotę z krzyżem. Podkreślić należy, że wszystkie prace wykonywane pod nadzorem Konserwatora Zabytków w Nowym Targu – p. mgr inż. arch. Andrzeja Pietraszkiewicza sfinansowane były z ofiar mieszkańców.

Jest to świadectwo ich przywiązania do miejsca związanego z historią Miasta, ale i służącego nadal kultowi religijnemu, bo w kaplicy tej odbywają się m.in. nabożeństwo różańcowe i nabożeństwa majowe, a i okazjonalnie w listopadzie odprawiana jest Msza św. za zmarłych i żyjących dobroczyńców kaplicy. Po uroczystościach poświęcenia nowego kościoła pw. Błogosławionego Ojca Św. Jana Pawła II na Równi Szaflarskiej 3 grudnia 2011 r., ksiądz kardynał Metropolita Krakowski podpisał specjalne błogosławieństwo dla tej kaplicy oraz wszystkich, którzy ją nawiedzają, modlą się w niej oraz wspierają jej remont i utrzymanie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.