PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Podhale, Spisz i Orawa w latach wojny i okupacji

Środa, 6 czerwca 2012 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

Podhale, Spisz i Orawa w latach wojny i okupacjiW ramach programu edukacyjnego realizowanego przez nowotarski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, w Zespole Szkół nr 3 im. Świętej Jadwigi Królowej w Nowym Targu, otwarto wystawę historyczną zatytułowaną „Podhale niezłomne 1939-1945”. Na kilkunastu tablicach omówione zostały początki konspiracji na Podhalu, powstanie i działalność Konfederacji Tatrzańskiej, organizacja tajnego nauczania oraz działalność oddziałów partyzanckich.


Zaprezentowano również sprzęt i wyposażenie wojskowe wykorzystywane zarówno przez żołnierzy polskich w czasie kampanii wrześniowej 1939 r., jak również oddziały partyzanckie Armii Krajowej działające w Beskidach m.in.: polski ręczny karabin maszynowy Browning wz. 29, niemiecki ręczny karabin maszynowy MG-42 oraz brytyjski granatnik ppanc. „Piat”. Całość ekspozycji uzupełniły umundurowane sylwetki:  żołnierza 1. pułku strzelców podhalańskich z września 1939 r. oraz partyzanta z 1. pułku strzelców podhalańskich Armii Krajowej z roku 1944. Pokazane na wystawie karabiny i mundury pochodzą ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Polskiej Broni i Barwy „Perkun” oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu.

Otwarciu wystawy towarzyszył wykład Roberta Kowalskiego, prezesa oddziału PTH,  dotyczący wydarzeń z lat wojny i okupacji na terenie Podhala, Spisza i Orawy.  Wysłuchali go uczniowie klas pierwszych i drugich liceum.  Prelegent w trakcie swojego wystąpienia wspomniał m.in. o udziale armii słowackiej w działaniach przeciwko Polsce oraz Pakcie Ribbentrop – Czerniak podpisanym w Berlinie 21 listopada 1939 r., na mocy którego polska część Spisza i Orawy zostały włączone do Republiki Słowackiej i pozostały pod jej okupacją przez sześć kolejnych lat. Wykład wzbogacony został  prezentacją multimedialną, zawierającą szereg nieznanych i niepublikowanych zdjęć, szkiców, map  oraz dokumentów historycznych.

Wystawa i prelekcja w Zespole Szkół nr 3 im. Świętej Jadwigi Królowej w Nowym Targu to kolejne w ostatnim czasie przedsięwzięcie nowotarskiego PTH, realizowane w ramach szerszego projektu edukacyjnego, skierowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Obok wystawy pt. „Podhale niezłomne 1939-1945”, pokazywanej ostatnio m.in. w Zespole Szkół Rolniczych w Nowym Targu, szkołom oraz  instytucjom kultury udostępniana jest bezpłatnie także wystawa historyczna poświęcona postaci dra Jana Bednarskiego, działacza spisko-orawskiego i honorowego  obywatela Nowego  Targu. Ta ostatnia ekspozycja, prezentowana była: w Łapszach Niżnych, Bukowinie Tatrzańskiej, Sidzinie, Jabłonce oraz w Lipnicy Wielkiej na Orawie.

Szkoły lub instytucje zainteresowane uczestnictwem w projekcie mogą się zgłaszać do nowotarskiego PTH, którego siedziba mieści się w Gmachu Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego przy ulicy Nadwodniej 5 w Nowym Targu lub telefonicznie pod numerem tel. 502 418 742.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.