PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

"W kręgu polskich legend i baśni" czyli… zaczarowani czytaniem 2012

Środa, 6 czerwca 2012 r.
Autor: Halina Szewczyk, Anita Strama

"W kręgu polskich legend i baśni" czyli… zaczarowani czytaniem 2012W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Nowym Targu zakończyła się tegoroczna edycja akcji edukacyjnej „Zaczarowani czytaniem”. W tym roku przebiegała ona pod hasłem „W kręgu polskich legend i baśni” i trwała ponad 3 miesiące. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 9-L poznawali najbardziej znane legendy i baśnie z różnych stron Polski. Była to jednocześnie okazja, by utrwalić sobie wiedzę historyczną oraz umiejętności pracy z mapą geograficzną Polski.


„Sesje” czytelnicze ubogacane były także w rozmaite rekwizyty: a to bursztyny, a to sól z Wieliczki, a to latarnia morska czy wreszcie węgiel kamienny, kiedy czytane były legendy o Śląsku i kopalniach. Swoistym novum tegorocznej edycji byli goście zapraszani, by przeczytać dzieciom. Oprócz znanych im nauczycieli placówki, uczniowie spotkali się m.in. z p. komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, z panem policjantem, z hokeistami z nowotarskiego klubu sportowego, z p. pielęgniarką. Czytał też nasz duszpasterz, ks. Janusz Rzepa.  

Pomysł akcji wziął się z ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Cała Polska czyta dzieciom”. Warto głośno czytać dzieciom. Głośne czytanie to potężna stymulacja mózgu. Dzieci, którym przez wiele lat codziennie czytamy, same chętnie będą czytać. Dzieci, które czytają, mają większą wiedzę, podejmują lepsze decyzje, zwykle radzą sobie w życiu, w szkole i w późniejszej pracy lepiej, niż dzieci, którym nikt głośno nie czytał.

Nie była to pierwsza taka akcja w naszej szkole. W poprzednich latach odbyło się kilka, m. in. sfinansowana przez PZU Życie – oddział w Krakowie pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom i my też”, Fundacja Kronenberga działająca przy CitiBank Handlowy sfinansowała akcję, której tematem przewodnim były książki Beaty Kołodziej. Przez ostatnie dwa lata akcja była jednym z zadań realizowanych w ramach projektu „Specjalne potrzeby – większe możliwości” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Każda edycja ma tzw. motyw przewodni. W roku 2010  uczniowie poznawali twórczość niezapomnianego Kornela Makuszyńskiego, a w  ubiegłym roku dzieci śledziły pełne ciepła i humoru przygody bohaterów książek Ewy Stadtmüller.  

Przez trzy miesiące trwania akcji  dwa razy w tygodniu po 20 minut były czytane dzieciom legendy i baśnie. Jednocześnie trwały przygotowania do 4 konkursów: plastycznego „Mój ulubiony bohater”, recytatorskiego, czytelniczego oraz do konkursu wiedzy o poznanych historiach i ich bohaterach. Uczniowie podczas zajęć indywidualnych z nauczycielami i terapeutami  doskonalili umiejętności czytania, recytacji czy też wykonywali prace plastyczne. Nasz szkolny teatrzyk też nie próżnował - jak zawsze przy tej okazji przygotowywane było przedstawienie związane z tematyką akcji. W tym roku zrealizowano zabawny spektakl w oparciu o legendę o warszawskim Bazyliszku. W ostatnich dniach maja zostały przeprowadzone i zakończone wszystkie konkursy. Ogłoszenie wyników miało miejsce podczas uroczystego podsumowania i finału akcji.  W obecności zaproszonych gości, dyrekcji placówki oraz rodziców uczniów - laureatom konkursów zostały wręczone nagrody i dyplomy. Wszyscy zebrani mogli podziwiać nie tylko kolorowe i barwne prace plastyczne o tematyce poznanych legend,  ale też piękne występy uczniów, którzy zaprezentowali swoje recytacje.  Widać było radość i szczęście dzieci jak też dumne i zarazem wzruszone twarze ich rodziców. Wcześniej była okazja do zapoznania się z ideą naszej akcji edukacyjnej oraz etapami  realizacji tegorocznej edycji.  Nie mogło też zabraknąć premierowego przedstawienia „Bazyliszka” w wykonaniu szkolnego teatrzyku.  Zabawne teksty oraz wspaniała gra aktorska rozbawiły widownię. 

Warto organizować takie akcje po to, aby zachęcać dzieci i ich rodziców do głośnego, codziennego czytania. W naszej Placówce od lat staramy się udowodnić, że czytanie jest alternatywną, ciekawą formą spędzania czasu wolnego, rozbudza aspiracje edukacyjne i podnosi motywację do nauki, jest także skuteczną i prostą metodą rewalidacji.  

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    25 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.