PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Album o kościele św. Katarzyny

Wtorek, 26 czerwca 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-Pawlik- Początkowo cykl miał być o kościołach drewnianych, ale okazuje się, że te murowane też są ciekawe i też warto je pokazywać – powiedział Rafał Monita, wydawca i autor zdjęć do nowej publikacji na temat kościoła św. Katarzyny. W piątek po mszy świętej odprawionej w intencji miasta Nowego Targu odbyła się promocja Albumu.


Kościół pw. świętej Katarzyny Aleksandryjskiej jest dla Nowego Targu szczególną świątynią, ponieważ jego patronka jest równocześnie od 8 września ub.r. oficjalną patronką miasta zatwierdzoną przez watykańską Komisję Kultu Bożego. Od wieków wizerunek świętej widniał na miejskiej pieczęci, a elementy związane z jej kultem nie zniknęły z symboliki związanej z miastem nawet podczas głębokiej komuny. 

- Kiedyś rozmawiałem z prezydentem Nowego Sącza, który wspominał, że tam nawet symbole związane z ich patronką, świętą Małgorzatą były zabronione – powiedział Burmistrz Marek Fryźlewicz podczas promocji albumu. – W Nowym Targu nie stosowano bezpośredniego wizerunku, ale przetrwały atrybuty, czyli miecz, koło i liść palmy. To był jakiś sygnał, że ten ustrój do nas nie przeniknął. 

Tekst do albumu napisał prof. Andrzej Skorupa, autor wielu publikacji na temat budownictwa sakralnego na Podhalu. Album okraszony jest stoma fotografiami Rafała Monity.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.