PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

To gdzie jest Ten Pinokio?

Piątek, 24 sierpnia 2012 r.
Autor: MOK Nowy Targ

fot. MOK Nowy TargW dniach 21 i 22 sierpnia w Nowym Targu odbyły się poszukiwania… Szukaliśmy Pinokia, a pomagała nam trupa aktorów, muzyków i cyrkowców z „Cyrku Ogniojada” z programem „Gdzie jest Pinokio?”. Pierwszego dnia zamieszanie wywołał happening na popularnych „dróżkach rowerowych” przyciągając dzieciaki oraz opiekunów spokojnie spędzających tam czas. Aktorzy tanecznie i śpiewająco zaprosili wszystkich na clou programu, czyli wieczorny, tytułowy spektakl teatralny.


A był to wyjątkowy spektakl choćby poprzez samo miejsce, bowiem niecodziennie można spotkać się z teatrem w plenerze i to w namiocie cyrkowym. Sam spektakl był oryginalną, plastyczną, zabawną adaptacją popularnej opowieści. Ogniojad (Monika Babula) władczo zawiadował całą trupą; Dżepetto, czyli swojski Józek (Grzegorz Feluś) wystrugał… krzesło; Błękitna (Agnieszka Wilkosz) pięknie opowiedziała o jej klasycznym występie na trapezie, ale na co dzień sprzedaje watę cukrową;  Świerszcze (Dominika Sell, Agnieszka Bińczycka) dopowiadały całą historię; czarne charaktery Kot i Lis (Monika Dąbrowska i Jakub Kotyński), czyli popularne „Śmierdziele”, próbowały wyprowadzić naszego bohatera na „pole głupców”; a sam Bohater, czyli Pinokio (Krzysztof Prałat), który nie od razu się odnalazł, po licznych przygodach poznał bardziej siebie (nie jest zwykłym Pajacem) i otaczający świat. Docenić warto oryginalną dekorację (choćby centralny, ogromny, ruchomy stół), ruch sceniczny i wykorzystanie przestrzeni namiotu. Wisienką na torcie była muzyka grana na żywo przez Trio Quatro Fromaggi (Gustaw Bachorz – klarnet, Mateusz Gracz – gitara, Krzysztof Borkowski – kontrabas), a także piosenki śpiewane przez aktorów. Dopełnieniem projektu były warsztaty i gra miejska, które odbyły się drugiego dnia, wykorzystujące niejako od kuchni codzienność teatru, cyrku i moc opowiadanej historii. Były zaułki wielorybiego brzucha, tajniki żonglerki, Najdziwniejsza Opowieść Świata…

Serdeczne podziękowania dla Pana Ryszarda Gruszki Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Placówek im. S. Staszica w Nowym Targu za udostępnienie terenu pod namiot cyrkowy.

Spektakl, happening i warsztaty były bezpłatne i odbyły się w ramach „Wakacji w Mieście 2012” przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu i Urząd Miasta Nowy Targ.

Projekt artystyczny „Gdzie jest Pinokio?” powstał z inicjatywy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Lato w teatrze.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.